Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ministeriöltä 190 miljoonaa euroa valtionavustuksia sote-palvelujen kehittämiseen – rahaa jaossa kuntoutukseen, mielenterveyspalveluihin ja sosiaalihuoltoon

9:28Terveyskeskuksista puuttuu 300 lääkäriä – edes sijaisia ei saada joka paikkaanMTV Uutiset Live: Terveyskeskuksia vaivaa lääkäripula.
Julkaistu 17.01.2020 12:50

MTV UUTISET – STT

Sosiaali- ja terveysministeriön valtionavustushaut avautuvat maanantaina, ministeriö kertoo.

Kahdesta sote-uudistukseen liittyvästä valtionavustushausta voi hakea rahoitusta palvelujen kehittämiseen ja sote-rakenneuudistuksen valmisteluun.

Tänä vuonna Tulevaisuuden sosiaali- ja terveyskeskus -ohjelmasta alueille jaetaan 70 miljoonaa euroa. Kuluvan vuoden haussa painotetaan erityisesti palveluiden saatavuutta edistäviä toimia perusterveydenhuollossa, sosiaalihuollossa, mielenterveyspalveluissa ja monialaisessa kuntoutuksessa.

Suomessa suuret erot alueiden välillä

Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.) sanoo, että sosiaali- ja terveysministeriö käy tammi–helmikuun aikana alueiden kanssa kahdenkeskiset keskustelut sosiaali- ja terveydenhuollon kehittämisestä.

Hänen mukaansa eri puolella Suomea palveluiden erot ovat suuret, ja nyt halutaan ottaa alueiden erityispiirteet huomioon.

Rakenneuudistusrahoitus on tarkoitettu vapaaehtoiseen alueelliseen yhteistyöhön ja yhteiseen valmisteluun. Avustuksia on jaossa yhteensä 120 miljoonaa euroa.

Rahaa kunnille ja kuntayhtymille

Valtionavustusta myönnetään etenkin sote-palveluiden järjestämistehtävän kehittämiseen ja yhtenäistämiseen, ministeriö sanoo tiedotteessa. Avustuksilla voidaan myös jatkaa niiden alueellisten ratkaisujen kehittämistä, jotka aloitettiin Juha Sipilän (kesk.) hallituksen aikana.

– Alueilla on tehty paljon työtä rakenteiden ja tietojärjestelmien kehittämiseksi. On tärkeää, että kehitystyöhön tulee mahdollisimman vähän katkoksia, Kiuru sanoo.

Rahoitusta voivat hakea kunnat ja kuntayhtymät. Valtionavustusta myönnetään usean kunnan yhteisiin hankkeisiin. Pääsääntöisesti edellytetään vähintään 80 prosenttia maakunnan väestöpohjasta.

Näytön paikka

Kiuru sanoo tiedotustilaisuudessa, että rakenneuudistuksen osalta hallituksella on tänä vuonna näytön paikka. Hän sanoo, että on saanut olla ministerinä rauhassa, sillä monilla mielenmaisema on mollivoittoinen ja monet kentällä uskovat, että sote-uudistusta "voidaan katsella sitten myöhemmin".

Kiurun mukaan yllättävä tosiasia on kuitenkin se, että sote-uudistuksella on myös tällä hallituskaudella kiire.

Lainsäädäntö tulee Kiurun mukaan eduskuntaan vielä tämän vuoden loppuun mennessä.

Lisää aiheesta:

Kiuru puolustaa sote-lisärahan tarvetta – hyvinvointialueilla on hoidettavia paljon enemmän kuin alun perin arvioitiinSote vaatii nyt töitä "yötä päivää" – Kuntaliitto pelkää rahoitusongelmien johtavan jopa koululeikkauksiinKoronakriisi laittoi hoitotakuun toistaiseksi telakalle – Ministeri Kiuru: "Kyllä tässä on kirittävää"Hallitus antaa terveyskeskuksille rahaa lääkäreiden palkkaamiseen – ensi vuonna luvassa 70 miljoonaaVanhuspalvelulain uudistus jaetaan kahteen osaan – ensin säädetään sitova hoitajamitoitusHallitus ei vielä päättänyt soten valinnanvapausmallista
Terveys ja hyvinvointiSoteValtioSairaalat ja hoitolaitoksetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Terveys ja hyvinvointi
  • Eilen20:11
    Uupumus

    "Tuntuu, että mikään ei riitä" – miten oppia kohtelemaan itseään paremmin?

  • Eilen17:01
    Tutkimustulokset

    Yleinen makeutusaine saattaa lisätä aivohalvausriskiä

  • Eilen10:58
    Ruoka

    Näin Susijengi syö – podcast: Paljastus salaatista kieltäytyjistä

  • Eilen08:25
    Sosiaalinen media

    Näetkö somessa ahdistavaa materiaalia? Näin nollaat algoritmit

  • Eilen06:31
    Mielenterveys

    Tutkija: Musteläiskätesti on "ammattikuntamme suuri häpeäpilkku"