Viikon ajan tiede- ja kulttuuriministerinä toiminut Antti Kurvinen joutui kovan paikan eteen, kun hän astui eduskuntatalolla kulttuurialan mielenilmaukseen osallistuneiden 1 500 ihmisen eteen.
Ala on jo pitkään arvostellut hallitusta siitä, ettei kulttuuria ole tuettu suhteessa tarpeeksi muihin aloihin nähden. Myös rajoitustoimet on nähty epäoikeudenmukaisina.
Mukanaan hän toi hyviä uutisia, sillä Kurvisen mukaan Taiteen edistämiskeskus Taike tekee huomenna ensimmäiset päätökset koronatuista.
– Tiedän hyvin, että tuet eivät kata lähellekään vahinkoja, tappioita ja toimeentulon menetyksiä, mitä alalle on tapahtunut.
Kurvinen sanoi satsaavansa kulttuurialan tulevaisuuteen ja jälleenrakentamiseen.
– Tämä on oman ministeriyteni yksi suurimpia prioriteetteja, hän lausui.
Lue lisää: Dome Karukoskelta kipakka kulttuuriviesti hallitukselle – ministeri Kurviselta nöyrä vastaus: "Siinä on varmasti totuutta"
Kurvinen pyrki myös osoittamaan empatiaa koronasta kärsineen alan työntekijöille.