Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kulttuuri- ja tapahtuma-ala osoittaa mieltään eduskuntatalolla – "Meillä on mitta täynnä"

7:53Kulttuuri- ja tapahtuma-ala osoittaa näyttävästi mieltäänSeuraa mielenosoitusta suorana!
Julkaistu 03.06.2021 08:23(Päivitetty 03.06.2021 12:03)
Toimittajan kuva

Eerikki Pitkänen

eerikki.pitkanen@mtv.fi

Kulttuuri- ja tapahtuma-ala järjestää puoliltapäivin Mitta on täysi! -mielenosoituksen Eduskuntatalon edessä.

MTV Uutiset Live seuraa mielenilmausta paikan päällä suorana lähetyksenä kello 11.50 alkaen. Lähetystä voit seurata tuolloin yllä olevan videosoittimen kautta.

Paikalla ovat esimerkiksi näyttelijä Seela Sella, Palefacena tunnettu muusikko Karri Miettinen, koreografi Sonya Lindfors ja elokuvaohjaaja Selma Vilhunen.

Lue myös: Poliisi: Kulttuuri- ja tapahtuma-alan mielenosoituksessa paikalla 1 500 ihmistä

"Meillä on mitta täynnä epäoikeudenmukaisuuteen ja eriarvoiseen kohteluun"

Mielenosoituksen järjestäjät luovuttavat luovien alojen yhteisen julkilausuman puolueiden eduskuntaryhmille. Lausuman on allekirjoittanut 171 alan yhteisöä ja toimijaa.

Siinä muun muassa vaaditaan, että tapahtumat avattaisiin välittömästi koronan turvallisuusohjeita noudattaen.

Lue myös: Hallitus on yhä eripurainen koronahöllennysten kohdistamisesta – tautitilanteen paraneminen tuo helpotuksia muutamille alueille

– Meillä on mitta täynnä epäoikeudenmukaisuuteen ja eriarvoiseen kohteluun, kertoi MTV:n Uutisaamussa vieraillut näyttelijä-muusikko Reeta Vestman.

Hänen mukaansa epäoikeudenmukaisuus koronarajoituksissa näkyy muun muassa siinä, että Kansallisteatterissa tai Musiikkitalossa saa olla nykyrajoituksilla enimmillään 10 asiakasta.

– Mutta jos heidän tekemä taide lähetetään striiminä terassilla, niin siellä saa olla tuhansittain ihmisiä ilman turvavälejä katsomassa sitä.

Lisää aiheesta:

Kulttuuri- ja tapahtuma-alan mielenilmaus keräsi noin 2 000 Helsinkiin – MTV seurasi mielenilmaustaMinisteri Kurvisen MTV-haastattelu raivostutti kulttuurialaa: "Siinä nähdään se karmein vaikutus" – Antti Tuiskulta, Anssi Kelalta ja yli 200 muulta alan toimijalta vetoomusElokapina ja autoilijoiden mielenosoitukset kohtasivat Eduskuntatalolla – Mannerheimintien autoletka aloitti kovaäänisen tööttisinfoniansaHaluavatko hallituspuolueet liikkumisrajoituksia? Mikä hiertää? Katso ryhmäjohtajien keskusteluAmmattimuusikon kuppi meni nurin – protestoinut ministeriön edessä liki kuukauden: "Miten kokonainen toimiala voidaan unohtaa kokonaan?"Tapahtuma-ala on rajussa ahdingossa koronan takia – katso suora lähetys mielenilmauksesta MTV Uutiset Livessä kello 14.30
KoronarajoituksetMielenosoitusUutisaamuKoronavirusMTV Uutiset LiveKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronarajoitukset
  • 19.11.15:03
    Koronatesti

    Poliisit tulivat hakemaan naista koronatestiin – puri ja yritti sylkeä kasvoille: "Te kuolette kaikki"

  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 22.3.08:30
    Talous

    Suomen Yrittäjät vaatii jälkiselvitystä korona-ajasta kovin sanoin – "Ei hyvää hallintoa"

  • 16.3.22:38
    Koronarokotus

    Poikkeusolojen alkamisesta viisi vuotta – Näin THL:n asiantuntijat muistelevat korona-aikaa

  • 27.10.202416:41
    Perussuomalaiset

    PS:n kansanedustaja raivostui "räteistä lasten naamalla" tv:ssä – kyseessä oli uusinta korona-ajalta