Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Dome Karukoski latoi kipakan kulttuuriviestin hallitukselle – ministeri Kurviselta nöyrä vastaus: "Siinä on varmasti totuutta"

2:49Dome Karukoski lähettää viestin suomalaisen kulttuurin puolesta tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurviselle – näin ministeri vastaaKatso pääkuvan videolta Dome Karukosken kipakka viesti hallitukselle.
Julkaistu 01.06.2021 19:40

Olli Tiihonen

olli.tiihonen@mtv.fi

ollitiihonen5

Elokuvaohjaaja Dome Karukoski vetosi tänään tiukkasanaisesti Suomen hallitukseen MTV Viiden jälkeen -ohjelmassa.

Karukosken mukaan Suomessa ei ymmärretä kulttuurialan taloudellisia vaikutuksia vaan sitä pidetään ”kivana juttuna, jota tuetaan, jos Veikkausvoittovaroissa sattuu olemaan rahaa tai killingit ovat kilahtaneet rahapeliautomaatteihin”.

Katso pääkuvan videolta koko Karukosken vetoomus.

Tuore tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurvinen (kesk.) totesi nöyrästi, että Karukosken puheissa on perää.

– Kyllä siinä on varmasti totuutta, mitä Dome sanoo. Kulttuurin taloudellista arvoa kansantaloudelle ja aluetaloudelle ei enää ymmärretä. Kulttuuria pidetään tärkeänä, mutta yritys- ja työllisyysmahdollisuuksia ei nähdä, Kurvinen kertoi.

Lue myös: Tapahtumatakuun haku alkaa tänään – tavoitteena vähentää pandemian tuomia talousriskejä

Kurvinen tarjoaa ratkaisuksi asiaan kulttuurin uudistamistyötä ja tulevaisuusohjelman tekemisen.

– Siinä on mahdollisuuksia. Olen myös innoissani tästä, että jospa saisimme vientituloja kulttuurista entistä enemmän. Tässä ruotsalaiset ja norjalaiset ovat olleet etevämpiä viime vuosikymmeninä.

Akuuttina toimena ministeri kertoo olevan koronarajoitusten purut, joissa on jo päästy liikkeelle.

Lue myös: Kokoontumisrajoituksiin lievennyksiä Uudellamaalla huomisesta alkaen

Kurvinen: Tieteeseen panostettu enemmän kuin aiemmin

Hallitus on saanut myös kritiikkiä tieteen rahoituksen leikkaamisesta 35 miljoonalla eurolla kevään puoliväliriihessä.

Kurvinen puolustaa hallitusta, ja sanoo, että kokonaistulos jää silti plussan puolelle.

– Ikävistä säästöistä huolimatta hallituksen saldo tulee olemaan plussalla. Tällä hallituskaudella panostetaan enemmän korkeakoulutukseen, tieteeseen ja kulttuuriin kuin aikaisemmin.

Pidemmällä aikavälillä tieteen rahoituksesta pitäisi päästä Kurvisen mukaan laajaan yhteisymmärrykseen.

– Meidän täytyy huolehtia, että saisimme parlamentaarisen, yli puoluerajojen ja vaalikausien menevän sovun siitä, millä tasolla suomalaisen tutkimuksen ja innovaatiotoiminnan rahoitusta pidetään, jotta tutkijoilla ja tieteentekijöillä on näkymää omaan toimintaansa.

Lue myös: Kommentti: Mitä järkeä tässä on? Jättiterassin voi ottaa täyteen kaljankittaajia, huvipuistot avataan – mutta jos joku rimpauttaa yhden soinnun, ihmiset saavat lähtöpassit

Lisää aiheesta:

Tiina Lymi vaati ministeriä heti korjaamaan "silmittömän virheen" – "Tämä ei ole säästö, vaan tuhotaan toimiva ala"Lasten kulttuurista ei leikata, lupaa uusi ministeri Talvitie MTV:lle – yhtaikaisille useammille korkeakoulututkinnoille tyrmäysKulttuuriala pitää itseään pelinappulana ja näkee leikkausuhan taustalla suuren ongelman: "Kaikki jää puheen tasolle"Keskustelu urheilun ja liikunnan 20 miljoonan leikkauksista kuumeni studiossa – ministeri Antti Kurvinen: "Antero, olen ollut avoin ja suoraviivainen"Vasemmistoliitto haluaa perua tieteen rahoitukseen kohdistuvat leikkaukset – "Tämä on hallituksen yhteinen asia korjata""Ministeri Kurvinen: Tapahtumien äkkisulkuja vältetään viimeiseen asti loppukesälläkin – "Rajoituspolitiikkaa pitää miettiä aivan uusiksi"
KulttuuriTiedeAntti KurvinenDome KarukoskiMarinin hallitusPolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kulttuuri
  • 14.12.15:25
    Juhlapyhät

    Airi, 102, toi Lucia-neitona valon keskelle pimeää: "Katsoi niin rakastuneena"

  • 13.12.18:29
    Uskonnot

    Alexandra Lindqvist kruunattiin Luciaksi

  • 9.12.22:27
    Vantaa

    Tältä näyttää yli 10 metriin Vantaalla kohoava, silmäänsä räpäyttävä korppi

  • 9.12.10:52
    Kirjat

    Iida Turpeisen kirja ilmestyi Yhdysvalloissa – sitten tapahtui jotain käsittämätöntä

  • 8.12.19:48
    Golden Globe

    Golden Globe -ehdokkaat julki