Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Milla tienasi pullonpalautuksella yli 800 euroa ja lähti reissuun – "Jotkut eivät usko"

Milla säilöö pullonpalautusrahat säästörasioissaan. Oikealla Milla ja hänen poikansa.
Milla säilöö pullonpalautusrahat säästörasioissaan. Oikealla Milla ja hänen poikansa.Milla Leskinen
Julkaistu 06.04.2025 06:31

Maria Aarnio

maria.aarnio@mtv.fi

Milla Leskinen harrastaa pullojen bongailua lenkillä. Palautusrahat hän pani tällä kertaa lentolippuihin.

804,97 euroa. Sen verran Milla Leskinen viimeksi tilitti pullonpalautuskolikoita talletusautomaattiin aiemmin tänä vuonna.

Leskinen, 38, harrastaa pullojen ja tölkkien bongailua lenkillä. Hän säästää kaikki toiminnasta kertyvät kolikot matkailua varten.

Lue myös: Grace, 21, säästi vitosen setelinsä vuosien ajan – suuntasi sitten autokauppaan

Viimeisimmät sataset menivät Australian-matkaan.

– Tällä kertaa käytin kaikkinaisuudessaan rahat tähän, ja suunnitelmakin oli, että käytän ne pidempään reissuun. Australiaan lennot kuitenkin olivat niin kalliit, että eivät pullorahat niitä kokonaan kattaneet, mutta ison osan, Leskinen kuvaa.

Matkaseuralaisena oli Leskisen 1,5-vuotias poika, ja Australian lisäksi he kävivät Fidzillä ja Vanuatulla. Parin viikon reissu tyhjensi pullokassat, ja Leskinen aloittaakin keräämisen nyt uudelleen.

Milla Leskinen tilittää pullonpalautuskolikot talletusautomaattiin.
Leskinen tilittää pullonpalautuskolikot talletusautomaattiin.Milla Leskinen

Alun perin tölkkibongailu alkoi vuonna 2018.

– Alussa se meni niin, että pikkukolikot, joita sattui olemaan, laitoin säästörasiaan, että niistä kertyisi jotakin. Otin politiikan, että otan kaikki pullonpalautusrahat kolikoina ja laitan säilöön. Olen sellainen pihi ja säästäväinen ihminen, joten mielellään keräilen tölkkejä ulkoakin, Leskinen sanoo.

Alussa käytössä oli vain muutama pieni säästörasia. Ajan myötä kolikkopurkit ja -lippaat ovat lisääntyneet. Rahaa tuolla ihkaensimmäisellä tilityskerralla kertyi parisataa euroa.

– Innostuin siitä niin, että päätin kerätä täyteen kaikki omistamani säästörasiat. Tuurista on kiinni, miten ne täyttyvät. Sattuman kauppaa ovat myös käyttämäni säästörasiat, ne vain satun omistamaan, eli en ole hankkinut niitä lisää.

Lue myös: "Maailman kahdeksas ihme" voi auttaa varallisuuden kerryttämisessä

Rahaa ja yllätyksellisyyttä: "Vertaan sitä Pokémon Gohon"

Leskinen lenkkeilee joka päivä. Samalla hän bongailee kerättävää.

– Vertaan sitä Pokémon Gohon: kulkee ulkona ja bongailee, tässä tapauksessa tölkkejä. Siitä saa mielihyvää, kun lenkin päätteeksi on kasassa taas rahaa.

Keräysretkissä motivoi rahan lisäksi yllätyksellisyys.

– Tietenkin saa myös hyvän mielen, kun kerää roskia pois luonnosta. Kerään myös kaikki pantittomat tölkit, samalla vaivalla ne menevät. Harrastuksen yksi osa on myös luonnon siivoamista.

Toisinaan luontoon hylättyjä pakkauksia kertyy 40 sentin edestä, joskus taas enemmän. Leskinen vie saaliinsa kauppaan kerran viikossa.

– Keskitulo taitaa olla kuukaudelle 20 euroa, mutta se vaihtelee ihan hirveästi. Jos olen reissussa, ei kerry mitään. Omia pulloja näistä on murto-osa, en nykyään juo edes limsaa. Palautettavat ovat lähinnä ihmisten luontoon nakkaamia.

Lue myös: Pauliina osti 270 eurolla kahvia eikä kadu – lähettää terveiset kettuilijoille: "OIiko se huono diili?"

"Jotkut eivät usko, että tien varresta tosiaan löytyy näin paljon"

Edellisen kerran Leskinen rahasti säästörasiansa tammikuussa 2022. Tuolloin hän osti menopaluun Meksikoon ja maksoi laskujakin.

– Silloin tuli aika lailla sama summa kuin nytkin eli noin 800 euroa.

Leskisellä on päivätyö, eivätkä pullorahat maksa matkojen kaikkia kuluja. Kun hän jakaa harrastuksensa tuottamia summia esimerkiksi somessa, osa kommenteista on epäuskoisia.

– Jotkut eivät usko, että tien varresta tosiaan löytyy näin paljon tölkkejä. Kyllä niitä löytyy, jos vaan pitää silmät auki. Ja jaksaa vaivautua ottamaan niitä vaikkapa ojasta.

Paras aika kerätä on kesä, jolloin pussikaljoittelu kyllästää tienpientareita juomapakkauksilta. Toinen erinomainen hetki on kevät, kun sulavien lumien alta paljastuu tölkkejä.

– Minullehan tämä on tavallaan ihan hupia. Vapun ja yleisötapahtumien aikana liikkeellä on pullonkerääjiä, joilla on jätesäkit, sitä en tee. Nämä kertyvät tipoittain siitä, kun ihmiset nakkaavat ne luontoon.

Leskisen haaveena olisi elämänsä aikana nähdä maailman kaikki maat. Nyt vyön alla on jo 114. Seuraavatkin pullorahat hän panee matkalippuihin.

Aikaa miettiä kohdetta on runsaasti, sillä säästörasioiden täyttämien vie vuosia.

– Ehkä jonnekin päin Afrikkaa. Siellä olisi eniten maita, joissa en ole vielä käynyt.

Lue myös:

Mikael tekee valtavat määrät ruokaa 60–70 eurolla viikossa

Uneton Jarkko meni keskellä yötä Halikon Prismaan ja teki uskomattoman löydön

Salolaispari järjesti häät noin 7 200 eurolla – yksi hoksaus kuin lottovoitto

Katso myös: Helena kerrytti neljässä vuodessa 30 000 euroa sijoittamalla

8:04Helena kerrytti neljässä vuodessa 30 000 euroa sijoittamalla – antaa vinkitTalousvalmentaja Helena Rostedt pani aluksi 15 euroa indeksirahastoihin.

Lisää aiheesta:

Mimmu pihistää ruokakuluissa yksinkertaisella kikalla: "Säästämme yllättävän paljon"Yllättävä työtilanne säikäytti Sannan budjetoimaan: Sadan tonnin sijoituspotti ja seitsemän sijoitusasuntoa jo neljässä vuodessa!Juhalla on kokoelma, josta moni haaveili lapsena – "Kerrankin pääsin pätemään"Ensi viikolla Taina lähtee kävelemään Espanjasta Suomeen – perillä viiden kuukauden kuluttua: "Toivottavasti jalat pysyvät kunnossa"Lara säästi vuodessa noin 27 000 euroa – paljastaa nyt vinkkinsä, joista tärkein on "30 päivän sääntö"Petrus Pennanen osti tuntemattomien ruokaostokset, kun tilille kilahti miljoonia – näin yrityskauppa muutti hänen suhtautumistaan rahaan
SäästäminenRahaHarrastuksetMatkailuLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Säästäminen
  • ma05:33
    Raha

    Temuttajien saituudesta yllättävä havainto: "Perisuomalainen synti"

  • 24.10.06:31
    Kirjastot

    Säästätkö sinäkin huomaamattasi satasen kuussa? Tätä et tiennyt kirjastostasi

  • 30.7.19:23
    Talous

    "Säästömoodi on valitettavasti jäänyt päälle" – suomalaisten pankkitileillä aiempaa enemmän rahaa

  • 23.7.17:01
    Ruokakauppa

    "Ei kehtaa pitää myynnissä täyteen hintaan" – loimaalaiskauppa taklaa hävikkiä "euron laareilla"

  • 7.7.15:26
    Ruokakauppa

    Ethän häviä rahaa pulloja palauttaessa? Toimi tästä lähtien näin!