Venäjän entinen presidentti ja nykyinen tuvallisuusneuvoston varapuheenjohtaja Dmitri Medvedev sanoi venäläislehden haastattelussa, että suomalaiset katuisivat talvisotaa. Hän sanoi myös, että Venäjä ryhtyy vastatoimiin Suomen Nato-jäsenyyden vuoksi.
Tutkijan mukaan Venäjällä on pitkä perinne historian käyttämisestä propagandana.
Medvedevin lausunnot ovat herättäneet ihmetystä. Varsinkin, koska ne eroavat presidentti Vladimir Putinin lausunnoista.
Historian dosentti ja tohtori Lasse Laaksonen kertoo, että Venäjällä on pitkä perinne Neuvostoliiton ajoilta historian käyttämisestä poliittisena välineenä.
Laaksosen mukaan Venäjällä ei ole koskaan käyty keskustelua "menneisyyden hallinnasta", kuten vaikka Saksassa käytiin Saksojen yhdistymisen jälkeen.
– Jos ajatellaan talvisotaa, (Boris) Jeltsin aikanaan tuomitsi Neuvostoliiton hyökkäyksen. Mutta nyt otetaan kovasti taka-askeleita ja käytetään kovempaa sotaretoriikkaa. Tässä tietysti vaikuttaa kovasti meidän Nato-prosessimme, Laaksonen arvioi.

