Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miksi koulut ympäri maailmaa päätettiin sulkea? Jo huhtikuun alussa julkaistu tutkimus paljasti: "Todisteet hyödyistä erittäin heikkoja"

11:22Miten korona on vaikuttanut varhaiskasvatuksessa arkeen?Katso videolta, miten korona on vaikuttanut arkeen varhaiskasvatuksessa.
Julkaistu 22.04.2020 14:03
Toimittajan kuva
Anna Egutkina

anna.egutkina@mtv.fi

Jo kuun alussa julkaistussa brittitutkimuksessa todettiin, että koulujen sulkemisella on todennäköisesti vain vähän vaikutusta koronaviruksen leviämiseen. 

Tästä huolimatta koulut suljettiin lähes kaikissa Euroopan maissa. Koulujen, oppilaitosten, yliopistojen ja ammattikorkeakoulujen tilat suljettiin ja lähiopetus niissä keskeytettiin 18. maaliskuuta lähtien.

Tänään Suomen hallitus kokoontuu pohtimaan koronatoimien höllentämistä ja mahdollisesti myös koulujen avaamista. 

Lue myös: Oxford-professori hehkuttaa Ruotsin koronalinjaa: Esimerkillistä toimintaa

Lontoon University College:n (UCL) johtamassa tutkimuksessa tarkasteltiin ensimmäisten joukossa monien hallitusten päätöstä sulkea koulut ja pitää oppilaat kotona, kertoo The Guardian.

UCL:n johtamassa tutkimuksessa todetaan, että todisteet koulujen sulkemisen hyödyistä koronapandemian torjumisessa ovat ”erittäin heikkoja”, ja influenssaepidemioiden tilastot viittaavat siihen, että koulujen sulkemisilla ”voi olla suhteellisen vähäisiä vaikutuksia”.

Myös Suomen Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL kertoi jo maaliskuun 18. päivä, että lyhyt koulusulku ei sen tekemän mallinnuksen perusteella näytä madaltavan koronaepidemian huippua kovin paljoa. 

Lue myös: MTV seuraa koronan leviämistä maailmalla: Venäjällä koronakuolemia jo yli 500 – vahvistettuja tapauksia 58 000

Monet tutkijat ovat tulleet samaan lopputulokseen jo aiemmin. Esimerkiksi Sars-epidemian aikana Pekingin koulut suljettiin 24. huhtikuuta vuonna 2003, noin kuusi viikkoa epidemian puhkeamisen alkamisen jälkeen, ja ne pysyivät kiinni yli kaksi kuukautta. Tutkimuksissa selvisi, että koulujen sulkemisella oli hyvin vähän vaikutusta Sarsin ennaltaehkäisyyn Pekingissä.

Lisää aiheesta:

Professori lyttää tilojen desinfioinnin koronaviruksen torjunnassa: Vie huomiota oleellisemmilta suojautumistavoiltaSuomen ja Ruotsin yhteistutkimus koulujen koronatartunnoista ylitti kansainvälisen uutiskynnyksen: lapsilla suhteellisen pieni riski koronan levittämiseen Tuore brittitutkimus koronaviruksesta: eristystoimet pelastaneet miljoonia ihmishenkiä Euroopassa Uudet tutkimukset: Koulujen avaamisella voi olla katastrofaalisia vaikutuksia – lapset levittävät koronavirusta jopa oireettominaHS: Ruotsi ei edelleenkään näe syytä koulujen sulkemiseen – “Lapset saavat niin vähän oireita”Trumpin mielestä "Ruotsissa kärsitään" koronavirusepidemian kourissa – näin länsinaapurista vastataan töksäytykseen: "Meillä menee ihan hyvin"
KoronavirusIso-BritanniaKouluUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 13.11.18:58
    Influenssa

    Voiko Suomeen iskeä pahin influenssa kymmeneen vuoteen? Virusmuunnos huolettaa maailmalla

  • 4.11.06:02
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin koki korona-aikana pelottavia stressioireita – laihtui ja menetti hetkeksi näkökykynsä

  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta