Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Miksi Kimi Räikkönen meni Sauberille? – Ferrari-pomo kertoo syyn

xpbimages.com
Julkaistu 10.11.2018 15:02

OTTO PALOJÄRVI / MERVI KALLIO / MTV SPORT

Ferrarin johtava insinööri Jock Clear arvioi C Moren haastattelussa, että päämäärätietoisuus sekä rakkaus ajamiseen yhdistää F1-mestareita. Clearin mukaan Kimi Räikkönen päätti siirtyä Sauberille, koska rakastaa työtään.

MAINOS

F1 suorana C Morella – Brasilian GP viikonloppuna

Lauantai: Harjoitukset klo 15.55, aika-ajo klo 18.55
Sunnuntai: Brasilian GP klo 19.00, ennakkotunnelmat klo 17.30!

C Moren tarjonta avoinna 9.-11.11. Brasilian F1-viikonloppu kaikille ilmaiseksi!

C Moren sivulle pääset tästä

Clear, 55, on työskennellyt Formula ykkösissä 30 vuoden ajan. Hän on työskennellyt useiden maailmanmestarien kanssa ja löytää heistä yhteisiä piirteitä.

– Kun työskentelee useampien maailmanmestarien kanssa, löytyy heistä muutamia yksittäisiä tekijöitä. Kuten keskittymiskyky, tarkkaavaisuus ja määrätietoisuus, joka on ehkä tärkein tekijä, Clear kertoo

Määrätietoisuus viime kädessä ratkaisee Clearin mielestä, kenestä tulee mestari ja kenestä ei.

– Katsotaan vaikka Jacques Villeneuvea, Sebastian Vetteliä, Lewis Hamiltonia, Jenson Buttonia tai jopa Damon Hilliä vuonna 1996. Mestaruuksia voittaessaan he olivat äärimmäisen määrätietoisia. Muilla kuskeilla sitä ominaisuutta ei ollut.

– Työtavat, tekniset vahvuudet ja niin edelleen. Ne ovat omassa luokassaan, eikä heitä voi edes verrata. Clear jatkaa.

Räikkönen yllätti päätöksellään, että jatkaakin uraansa Ferraria heikommassa tallissa vielä kahden vuoden ajan.

– Kun ajatellaan Kimiä, niin kaikki kuvittelivat, että hän lopettaa. Nyt hän siirtyykin Sauberille jatkaen kilvanajoa siellä. Tätä siis tarkoitan. He rakastavat kilvanajoa. Istuessaan kilpa-autossaan lähtöruudukossa, eivät he välitä, kuinka monta mestaruutta he ovat voittaneet. He vain näkevät punaista ja haluavat voittaa seuraavan kisan, arvioi Clear.

Michael Schumacher päätti palata F1-sarjaan kolmen vuoden tauon jälkeen 2010. Schumacherin paluupäätöstä kritisoitiin, mutta Schumacher halusi palata, koska rakasti kilvanajoa.

– Niin he suhtautuvat asiaan. Siksi Michaelkin teki paluun. Minulle hän puhui paluustaan hyvinkin avoimesti. Ihmiset sanoivat hänelle, ettei hänen pitäisi palata, mutta hän sanoi, että on yhä kilpailukykyinen ja tekee paluun, koska nauttii ajamisesta, paljastaa Clear.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Mitä tapahtuu Lewis Hamiltonille? F1-tähden sopimustilanne on yhä iso mysteeri – Ralf Schumacher tietää miksiF1-asiantuntijalta hurjaa väläyttelyä: Lewis Hamilton vielä sittenkin Ferrarille?Sebastian Vettelin Ferrari-joutsenlaulusta odottomatonta tekstiä – "Ei aja kautta loppuun"F1-tähti muikeana Kimi Räikkösestä – ”En ole rakastunut häneen, en voi sanoa kaipaavani häntä!”Michael Schumacherin tunteita herättävästä unelmasta paljastus – "Hän olisi rakastanut sitä"Lewis Hamilton: "Ennen oli vaikeampaa – kakarat eivät enää maksa hintaa"
F1UrheiluFerrariMichael SchumacherBrasilian GP

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"