Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mikko Rantasen taklaaja sai supertähden kimppuunsa – suomalainen rohmusi pisteitä

Nathan MacKinnon (vas.) ja Mikko Rantanen.
Nathan MacKinnon (vas.) ja Mikko Rantanen.©Icon Sportswire (A Division of XML Team Solutions) All Rights Reserved
Julkaistu 11.03.2018 07:48
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Kolmella tehopisteellään Colorado Avalanchen tappioputkea katkaisemassa ollut Mikko Rantanen sai vahvaa toverillista tukea ketjukaveriltaan Nathan MacKinnonilta joukkueen 5-2-kotivoitossa Arizona Coyotesista.

Colorado palasi voittojen tielle kolmen tappion jälkeen ja nousi takaisin läntisen konferenssin pudotuspelipaikoille. Rantanen syötti joukkueensa 2-1- ja 4-2-johtomaalit sekä sinetöi itse rystyosumallaan 5-2-lukemat päätöserässä.

Ottelun ensimmäisessä erässä Rantanen jäi Arizonan Jordan Martinookin jyrän alle eikä ketjukaveri Nathan MacKinnon epäröinyt hetkeäkään hanskojen pudottamista.

– Olen kai ihan sinut sen kanssa. Jätkät arvostavat sitä, että tappelin, MacKinnon kertoi.

– Varmaankaan monet eivät odota sitä minulta. Kaverien arvostus pukukopissa merkkaa minulle enemmän kuin mikään muu, hän jatkoi.

Rantasen tehot 1+2 nostivat hänen kauden kokonaispistemääränsä jo 23 maaliin ja 69 pisteeseen 67 pelatussa ottelussa. Tuolla lukemalla nousiaislainen on koko NHL:n tehokkain suomalainen ennen Aleksander Barkovia ja Patrik Lainetta.

Sekä Colorado että Rantanen ovat olleet vahvoja kotikaukalossaan. Joukkueelle voitto kotona oli jo 14:s edellisestä 16 ottelusta. Suomalaishyökkääjä on puolestaan tehnyt vähintään kolme tehopistettä kahdeksan kertaa urallaan ja niistä seitsemän on osunut juuri kotihalliin.

– Puhuimme hyvän alun saamisesta, jonka saamme yleensä kotona ja onnistuimme siinä, kun peli oli 3-1 ensimmäisen erän jälkeen, Rantanen kommentoi.

Kaksi maalia syöttäneelle MacKinnonille ottelu oli kauden 23:s useamman kuin yhden tehopisteen ilta. Avalanchen pelaajista viimeksi samaan on yhden kauden aikana pystynyt Joe Sakic kaudella 2006–07.

Lisää aiheesta:

Mikko Rantanen takoi taas hurjat tehot – päävalmentajalta pelottavaa puhettaHärkämäinen Mikko Rantanen latoi pisteitä ja lanasi vastustajan tylysti – väkivahva esityö kuvasti Colorado-tähden huippuiltaa: "Hän oli fantastinen"Mikko Rantanen taikoi jättitehot ja ihmesyötön – suomalainen on NHL:n kuumin pelaaja!NHL-tähti ärsyyntyi uuden superketjun Suomi-kytköksestä – ”Se suututtaa häntä”Mikko Rantanen mehusteli häikäisevää maaliaan: "Ei varmaan Kadri odottanut"Mikko Rantasen johto NHL-pörssissä kasvoi – samoin kova pisteputki
NHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • 07:58
    Jääkiekko

    Bobby Orr jäi kakkoseksi! 18-vuotias tähtilupaus kaappasi NHL-ennätyksen

  • Eilen20:09
    Pittsburgh Penguins

    Törkeä temppu: Jevgeni Malkinille maksimisakko

  • Eilen16:27
    Winnipeg Jets

    Brad Lambert niittasi NHL-uransa ensimmäisen maalin: "Uskomatonta"

  • Eilen08:51
    Jääkiekko

    Pelottava tilanne NHL:ssä – pelaaja jäältä suoraan sairaalaan

  • Eilen07:59
    Aleksandr Ovetshkin

    Ukko-Pekka Luukkonen nollasi Aleksandr Ovetshkinin ja onnistui hurjassa tempussa