Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mikä ihmeen 5G? Otimme selvää teknologiasta, jonka kehittäjätkään eivät vielä tiedä, mitä siitä tulee

Älypuhelimien rinnalla verkkoihin kytkeytyy myös sensoreita. Kuvassa tutkijoiden kehittämä modulaarinen sensorialusta, jossa on mahdollista vaihtaa joustavasti sekä sensoreita että kaytettävä yhteys.
Älypuhelimien rinnalla verkkoihin kytkeytyy myös sensoreita. Kuvassa tutkijoiden kehittämä modulaarinen sensorialusta, jossa on mahdollista vaihtaa joustavasti sekä sensoreita että kaytettävä yhteys.
Julkaistu 19.11.2017 11:56
Toimittajan kuva

Carlos Sunila

carlos.sunila@mtv.fi

5G-verkon ympärillä käy nyt pöhinä ja uutisia aiheesta saa lukea tiuhaan tahtiin.

Monelle IT-alan ulkopuoliselle uuden teknologian kehitys on kuitenkin saattanut jäädä kaukaiseksi, jopa tuntemattomaksi asiaksi.

Tämä ei kuitenkaan ole ihme, sillä itse verkon kehittäjätkään eivät vielä täysin itsekään tiedä, minkälainen uudesta teknologiasta lopulta tulee. Tavoitteet ovat kuitenkin selvät.

– 5G nopeuttaa entisestään mobiililaajakaistayhteyksiä. Erityinen lisäpiirre, joka liittyy 5G:hen on se, että verkot pystyvät keräämään valtavan määrän informaatiota niin meistä ihmisistä, esineistä ja ympäristöstä. Tätä tietoa pystytään hyödyntämään tekoälyn avulla täysin uudentyyppisiksi sovelluksiksi, kertoo akatemiaprofessori Matti Latva-aho Oulun yliopiston 5G-verkon kehittäjätiimistä.

5g oulun yliopisto
Älypuhelimien rinnalla verkkoihin kytkeytyy myös sensoreita. Kuvassa 5G-testiverkon projektipäällikkö Olli Liinamaan pitää kädessään tutkijoiden kehittämää modulaarista sensorialustaa.

Elokuvan lataus sekunneissa

Tutkijoiden mukaan 5G tulee vaikuttamaan ihmisen elämään kokonaisvaltaisesti. Uudesta teknologiasta on Oulun yliopiston 5G-testiverkon projektipäällikkö Olli Liinamaan mukaan hyöytä sekä yrityksille että kuluttajille. Tulevaisuudessa esimerkiksi koko illan elokuva voi latautua 5G:n myötä jopa sekunneissa

– Tämä liittyy sujuvampaan käyttöön laajakaistapalveluissa. Videoiden kulutus on lisääntynyt ja lisääntyy jatkossa edelleen, 5G mahdollistaa suuret siirtonopeudet ja sitä kautta tyytyväisemmät asiakkaat, mutta totta kai viihdekäyttö on vain yksi sovellusalue, Liinamaa kertoo.

– Esimerkiksi lääketieteessä nopeat siirtonopeudet mahdollistavat tehokkaamman etävalvonnan ja läsnäolon tunteen, esimerkiksi sairaalapalveluiden tuottamiseen haja-asutusalueilla.

5g oulun yliopisto 55G on vielä laboratorioissa, mutta tuloksia näkyy jo. Mittalaitteiden äärellä akatemiaprofessori Matti Latva-aho (oik) ja 5G-testiverkon  projektipäällikkö Olli Liinamaa.

Kampusalueen kattaa 5G-testiverkko

Oulun yliopisto on yksi 5G-verkkoa kehittävistä tahoista. Yliopiston kampusalueelle on rakennettu lähes koko kampuksen kattava 5G-testiverkko, joka näkyy yliopiston opiskelijoille ja työntekijöille päivittäin satoina pieninä sensoreina. Testiverkossa myös yritykset pääsevät osallistumaan 5G-tutkimukseen.

– Testiverkkoon on rakennettu viimeisimmät teknologiat, jotka matkapuhelinverkkoon on saatavilla. Tämän kaiken tarkoituksena on mennä kohti todellista 5G-verkkoa, Matti Latva-aho kertoo.

Yliopistokampuksen sisätiloihin on asennettu 300 sensoria, jotka mittaavat tiloista erilaisia asioita.

– Laite havainnoi sille määriteltyjä asioita, joita ovat esimerkiksi lämpötila, valoisuus ja kävijämäärä. Saadulla datalla on tarkoitus optimoida tilojen kustannuksia ja käyttöä.

Vielä 5G-verkot ja sitä tukevat laitteet ovat kuitenkin kehitysasteella, mutta operaattorit valmistautuvat Suomessa jo 5G:n tuloon.

Esimerkiksi teleoperaattori Elisa kertoi lokakuun lopulla tuovansa yhden gigan mobiililaajakaistan verkkoonsa Tampereella ja Helsingissä. Verkon rakentaminen on osa Elisan suunnitelmia rakentaa Tampereelle ja sen lähiseuduille 5G-valmiudet omaavan verkon.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

"5G:lle on ladattu valtavasti odotuksia, paineita ja lupauksia" – näin sinunkin elämäsi voi mullistua, kun uudet teknologiat tulevat käyttöön5G tulee nyt vauhdilla – Nokia korostaa vahvuuttaan: ”Voimme tarjota kaiken tarvittavan”Uutta 5G-mobiiliverkkoa testaillaan kuumeisesti – kymmenkertaistaa tiedonsiirron nopeuden 5G muuttuu ideasta todellisuudeksi - auton ohjaus onnistui 50 kilometrin päästäNokian asiantuntija: 5G:n aallonharjalle pyrkivien olisi korkea aika herätäNokian tutkimusjohtaja kertoo mikä 5G:ssä on iso juttu – ja se on aivan ovella
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • 06:34
    Internet

    Pätkiikö netti? Syy saattaa piillä keittiössä

  • Eilen19:38
    Tekoäly

    Tekoäly on luonut "köyhyyspornon": "Niitä kuvia ei olisi pitänyt ikinä julkaista"

  • Eilen11:38
    Internet

    Uutta tietoa laajasta verkkohäiriöstä

  • 19.10.17:09
    Vladimir Putin

    SVT: Putin on ympäröinyt kesäasuntonsa ohjuksilla

  • 17.10.14:36
    VR

    VR laseroi junien ikkunat sitkeän ongelman poistamiseksi