Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mies puukotti ja viimeisteli teon ampumalla polveen – uhri ei antanut mitään aihetta väkivaltaan

Pirkanmaan käräjäoikeus tuomitsi puukko- ja asemiehen ehdottomaan vankeuteen.
Pirkanmaan käräjäoikeus tuomitsi puukko- ja asemiehen ehdottomaan vankeuteen.Str / Lehtikuva
Julkaistu 31.12.2024 07:07
Toimittajan kuva
Rebekka Härkönen

rebekka.harkonen@mtv.fi

Mies ampui riidan päätteeksi toista miestä polveen ja puukotti kahdesti. Uhri sai väkivallasta leikkaushoitoa vaatineita vammoja.

Tapahtumat sattuivat marraskuussa 2023 Parkanossa.

Kolme miestä vietti aikaa sittemmin uhriksi joutuneen miehen asunnolla, kun seurueessa syntyi riitaa. Yksi miehistä ryhtyi läpsimään uhria ja hänen kaverinsa osallistui läpsimiseen.

Tämän jälkeen läpsimisen aloittanut 26-vuotias päätti ottaa aseet avukseen. Hän kaivoi esiin puukon ja löi sillä uhriaan selkään ja käteen.

Tämäkään ei 26-vuotiaan mielestä ollut vielä tarpeeksi vaan hän kaivoi esiin pistoolin ja ryhtyi osoittelemaan sillä uhriaan. Lopulta hän ampui uhrinsa polveen.

Lue myös: Syntymäpäiviään juhlinut sai luodin päähänsä – Haukilahden ampujalle tappotuomio

Ehdotonta tuli

Väkivallan jälkeen mieskaksikko poistui uhrinsa asunnosta. Uhri raahautui naapurinsa luokse hakemaan apua.

Sairaalassa todettiin, että puukon terä oli pysähtynyt uhrin lapaluuhun ja katkaissut hänen kädestään jänteen. Sekä jalan ampumavamma että käden vamma vaativat leikkaushoitoa.

Oikeus piti väkivallantekoa potentiaalisesti hengenvaarallisena. Mitään järkevää motiivisia vakavalle väkivallalle ei löytynyt.

– Asiassa ei ole tullut ilmi, että kyse olisi miltään osin ollut molemminpuolisesta tilanteesta tai että (uhrin nimi) olisi antanut mitään aihetta väkivallan käyttöön, oikeus totesi ratkaisussaan.

Pirkanmaan käräjäoikeus tuomitsi Kyösti Rikhard Mikael Koiviston kolmeksi vuodeksi ehdottomaan vankeuteen törkeästä pahoinpitelystä ja ampuma-aserikoksesta. Lisäksi tuomittu joutuu maksamaan reilut 10 000 euroa kärsimys- ja haittakorvauksia uhrilleen aiheuttamista vammoista.

Lue myös: Mustasukkainen mies ampui vaimoaan takaraivoon ja jätti virumaan autoon – tähän lopputulokseen hovioikeus tuli

Poliisipartiota kohti ampunut mies sai ehdotonta vankeutta törkeän pahoinpitelyn yrityksestä

Lisää aiheesta:

"Tyhmän riidan" karu päätös: Kotibileistä lähtenyttä veitsellä lyönyt kahdeksi vuodeksi vankilaanNainen yritti puukottaa tuttavansa hengiltä parkkihallissa Tampereella – tuomioksi 3,5 vuotta vankeuttaMies iski puukolla kämppäkaverinsa kuoliaaksi, mutta vältti tappotuomion – näin oikeus päätyi ratkaisuunsaMies meni väliin ja yritti lopettaa tappelun puistossa Oulussa – saikin itse puukosta niskaanKahden humalaisen miehen riita äityi ravintolan terassilla ammuskeluksi: Kolmesta luodista saaneen miehen hengenlähtö oli pienestä kiinni – näin ampuja tuomittiinNuorukaisten suukopu päättyi, kun veitsi lävisti toisen keuhkopussin – alaikäinen tuomittiin tapon yrityksestä Heinolan puukotusjutussa
RikosParkanoTuomiotVäkivaltarikokset

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 06:17
    Viiden jälkeen

    Ninan äiti myrkytti isän metanolilla – näin tapaturmaksi luultu kuolema muuttui murhatutkinnaksi

  • Eilen15:29
    Politiikka

    Totuuspuolueen Jaana Kavonius kiistää pakoilleensa oikeutta – "Olen pakoillut vain prosessia"

  • Eilen15:05
    Huijaukset

    Poliisi: Tampereen feikkiravintolaa operoitiin Afrikasta

  • Eilen13:50
    Ryöstöt

    Varkaat jäivät verekseltään kiinni Ranskassa: Miljoonasaalis saatiin takaisin

  • Eilen12:58
    Lahti

    Lahdessa etsitty ampuja saatu kiinni