Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mies osoitteli poliisia vasaralla ja uhkaili – Poliisi pidätti heittämällä papupurkilla

0:59Poliisi pidätti miehen ruokakaupassa – heitti papupurkilla
Julkaistu 05.06.2018 22:30

MTV UUTISET

Floridalaisessa ruokakaupassa sattunut välikohtaus päättyi poliisin erikoisempaan pidätystilanteeseen.

ABC News kertoo, että floridalainen poliisi sai tiedon ruokakaupassa olleesta miehestä, jonka kerrottiin olleen aseistautunut ja pitävän ihmisiä panttivankina. Yhden kerrottiin olleen ammuttu.

Paikalle saapunut poliisipartio kuitenkin huomasi pian, että ruokakaupan ovelle saapunut mies osoitteli heitä vasaralla aseen sijaan. Poliisit eivät kuitenkaan voineet olla varmoja siitä, että miehellä ei ollut hallussaan tuliasetta.

Lopulta tilanne laukesi, kun poliisi lähestyi miestä hyllyvälistä, ja heitti tätä kahdesti papupurkilla. Tämän jälkeen poliisi onnistui pidättämään miehen. Mies myös yritti ottaa aseen poliisin hallusta, mutta epäonnistui.

– En halunnut, että kukaan loukkaantuisi. Se näytti olevan paras tapa toimia siinä kohtaa, papupurkin heittänyt vanhempi konstaapeli Jimmy Stanford kertoi ABC Newsille.

Miestä epäillään nyt useista rikoksista, kuten pahoinpitelystä ja viranomaisen vastustamisesta.

Lisää aiheesta:

Hätäkeskukseen tuli ilmoitus ja kalifornialainen konstaapeli meni paikalle – sitten veitsi heiluiPoliisi ampui tummaihoista USA:ssa: Useista rikoksista syytetty alaston mies ryntäsi roska-astiasta kohti poliisia – mielenosoittajat taas kaduilla"Ammu minut tai juokse": Yhdysvalloissa julkaistiin raju video, jossa poliisi ampui miekan kanssa uhkaavasti käyttäytyvää miestäPidätystilanne äityi väkivaltaiseksi: Poliisi pyrki asetta käyttäen sisään taloon, toinen paiskasi 76-vuotiaan isoäidin voimalla maahan – järkyttävä teko tallentui videolleVapaalla ollut palomies veti esiin oman aseensa ja pysäytti Walmartiin kiväärin kanssa kävelleen miehen – "Tilanne paikalla oli kaoottinen"Poliisi ampui mustaihoisen miehen kuoliaaksi Texasissa – silminnäkijä tallensi videolle tulituksen: "Teillä on etälamauttimia, mutta silti käytätte aseita"
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 09:10
    Ukrainan sota

    Venäjä iski taas: Kiovassa haavoittuneita, Dnipropetrovskissa kuolleita

  • 09:01
    Syöpä

    Uusi hoitomuoto tuhoaa syövän LED-valolla: "Läpimurto"

  • 08:57
    Kuolemantapaukset

    Kuningatar Sirikit kuollut

  • 07:27
    Liettua

    Tutkassa näkyi "kymmeniä palloja": Lennot jatkuvat taas Liettuassa oudon episodin jälkeen

  • 06:51
    Donald Trump

    Trump ja Kim Jong-Un tapaamassa? Lähde kiistää väitteet