Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miehen epäillään lyöneen ja potkineen koiraa junassa – poliisi otti koiran haltuunsa: "Ei välitöntä hengenvaaraa"

Google Earth
Julkaistu 08.06.2019 22:21
Toimittajan kuva

Jarno Miettinen

jarno.miettinen@mtv.fi

Poliisi otti perjantai-iltana Seinäjoen matkakeskuksesta kiinni henkilön, jonka epäillään pahoinpidelleen junassa mukanaan ollutta koiraa.

Yleisjohtaja Tommi Mansikkamäki Pohjanmaan poliisista ei vahvista MTV Uutisille epäillyn ikää tai sukupuolta. Ilta-Sanomien tietojen mukaan epäilty on kuitenkin alle 40-vuotias mies, joka ei ole kotoisin Pohjanmaalta.

Mansikkamäki kertoo, että epäilty on päästetty vapaaksi lauantaina iltapäivällä.

– Epäiltyä on kuultu ja hänet on päästetty kuulemisen jälkeen jatkamaan matkaa. Kiinnioton ei ole katsottu olevan enää välttämätöntä asian selvittämiseksi. Prosessi ei suinkaan ole päätöksessä. Tutkinta jatkuu edelleen. Häntä epäillään eläinsuojelurikoksesta, Mansikkamäki sanoo.

Koiralla ei ole välitöntä hengenvaaraa

Koira matkusti junassa epäillyn kanssa. Poliisi kertoo junamatkustajien todistaneen pahoinpitelyä ja ilmoittaneen asiasta hätäkeskukseen. Ilmoituksen mukaan mies löi ja potki koiraa. Hätäkeskus ilmoitti asiasta poliisille.

Poliisi otti koiran haltuunsa epäillyltä.

– Koiralla ei ole välitöntä hengenvaaraa. Asiantuntijat tarkastivat koiran voinnin ja koira on toimitettu asianmukaiseen hoitopaikkaan.

Mansikkamäki sanoo, että asian tutkinta jatkuu seuraavaksi kuulusteluin.

– Selvitämme, mitä on tosiasiallisesti tapahtunut. Seuraavaksi varmasti teemme erinäisiä kuulusteluita, mahdollisesti epäillyn kuulusteluita vielä ja kuulemme mahdollisia todistajia. Pyrimme myös selvittämään, onko vielä sellaisia silminnäkijöitä, joita emme ole vielä kuullet.

Myös koiran terveydentilasta tehdään vielä tutkimuksia.

– Asiantuntijat tarkastavat vielä koiran vointia. Kun eläintä on mahdollisesti pahoinpidelty, on aivan keskeinen seikka selvittää, millaisia vammoja koiralla on ja miten sitä on mahdollisesti pahoinpidelty.

Poliisi kaikaa yhä yleisöltä havaintoja tapahtumista. Havainnot voi ilmoittaa Pohjanmaan poliisin vihjenumeroon 0295440513.

Lisää aiheesta:

MTV:n tiedot: Mikkelin murhasta epäilty tunsi uhrin lapsuudesta asti – tätä poliisi kysyy kuulusteluissa ensinMies puukotti toisen hengiltä kauppakeskuksen pihalla Lahdessa – vangittiin taposta epäiltynä14-vuotiasta tyttöä hakattiin tuntien ajan Lahdessa, epäillyt täysi-ikäisiä – Poliisi: "Aika hyvin on selvinnyt, mitä kaikkea siellä on tapahtunut"Perussuomalaisten vaalipäällikkö hakattiin niin pahasti, että poliisi tutkii asiaa murhan yrityksenä ja esittää nyt pyynnön sivullisille: "Monellahan saattaa olla turvajärjestelmiä…"Poliisi kaipaa yleisövihjeitä perussuomalaisten puolueaktiivin pahoinpitelystä – asianomistajan ja silminnäkijöiden kertomuksissa on ristiriitaisuuksiaPorin ampumatapauksesta lisätietoa: Isän epäillään ampuneen poikaansa haulikolla kylkeen – tämä kaikki tapauksesta tiedetään
EläinsuojelurikoksetKoiratSeinäjokiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Eläinsuojelurikokset
  • 20.11.15:52
    Aina-karhu

    Sulo Karjalaiselle ehdollista vankeutta eläinsuojelurikoksesta Kuusamon suurpetokeskuksessa

  • 27.10.16:21
    Kuusamo

    Tuomionanto siirtyi jälleen Kuusamon suurpetokeskuksen rikosjutussa

  • 27.10.07:08
    Kuusamo

    Sulo Karjalaiselle vaaditaan ehdotonta vankeutta – Kuusamon suurpetokeskuksen rikosjutusta tuomio tänään

  • 26.10.22:25
    Kissat

    Nainen osti ontuvan kissanpennun, joka lopetettiin lähes heti – kasvattajalta löytyi "hallitsematon" määrä kissoja

  • 22.10.05:02
    Kissat

    Kuoliaaksi jäätynyt kissanpentu järkytti Kouvolassa – harras toive omistajille