Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mieheltä varastettiin dynamiittia autosta – joutui itse tuomiolle

Mies jätti autoonsa yön yli muovipussissa 5–7 kiloa räjäytyskäyttöön tarkoitettua dynamiittia. Kuvituskuva.
Mies jätti autoonsa yön yli muovipussissa 5–7 kiloa räjäytyskäyttöön tarkoitettua dynamiittia. Kuvituskuva.
Julkaistu 07.09.2025 13:19
Toimittajan kuva
Katariina Taleva

katariina.taleva@mtv.fi

Miehen oli tarkoitus käyttää dynamiitti seuraavana päivänä työtehtävissä.

Miehen autosta varastettiin räjäytyskäyttöön tarkoitettua dynamiittia ja hän joutui itse syytteeseen räjähdesäännösten rikkomisesta.

Mies jätti autoonsa yön yli muovipussissa 5–7 kiloa räjäytyskäyttöön tarkoitettua dynamiittia, sillä hänen oli tarkoitus käyttää se heti seuraavana päivänä.

Dynamiittia sisältänyt muovipussi kuitenkin varastettiin hänen autostaan yön aikana. 

Miehellä oli asianmukainen lupa räjähteiden hallussapitoon, ja auto oli ollut lukossa sekä se oli katsastettu räjähteiden kuljettamistarkoitukseen.

Hän oli poliisikuulusteluissa myöntänyt, että dynamiittia ei olisi saanut säilyttää yön yli autossa vaan se olisi pitänyt kuljettaa yöksi asianmukaiseen varastotilaan.

Mies ei saapunut oikeuden käsittelyyn, mutta käräjäoikeus ratkaisi tapauksen siitä huolimatta.

Oikeus tuomitsi miehen räjähdesäännösten rikkomisesta 30 päiväsakkoon, joka teki yhteensä 2 400 euroa.

Lisää aiheesta:

Kaksi miestä räjäytti räjähteen Rajavartiolaitoksen auton alla Torniossa – käräjäoikeuden määrä antaa tuomio tänäänRajavartiolaitoksen käytössä olleen auton alla räjäytettiin pommi – erikoisen tapahtuman puinti alkoi käräjilläSirpalepommin rakennustarvikkeet haalinut mies tuomittiin vankeuteen – olisi voinut aiheuttaa huomattavaa vahinkoa: "Koeräjähdys oli erittäin voimakas"Poliisi piti kaverin vaatteita päällä ja taskusta löytyi kokaiinia – miehen huumesyyte hylättiinMies kulki Kuopiossa kahdesti omatekoiset pommit repussaan, syy mysteeri – syyttäjä vaatii ehdotonta vankeuttaTurun poliisille tuotu käsikranaatti ei johda syytteisiin
RäjähteetKäräjäoikeusRikos

Tuoreimmat aiheesta

Räjähteet
  • 29.10.20:16
    Poliisi

    Rauman satamasta löytyi lentopommi – katso kuva tapahtumapaikalta

  • 9.10.21:58
    Seinäjoki

    Seinäjoelta löytyi sotilasräjähde – eristys on purettu

  • 25.9.15:41
    Kouvola

    Poliisilta lisätietoa Kouvolan räjähdetalosta – tällainen arsenaali löytyi

  • 24.9.00:02
    Norja

    Oslon keskustassa räjähdys

  • 23.9.18:56
    Kouvola

    Ikämiesten "räjähdetalosta" runsas löytö – asesepän aiempi asetakavarikko oli Suomen suurin, katso räjähtävä video