Taistelu Michael Jacksonin lasten huoltajuudesta on saanut Katherine Jacksonin toimesta uuden luvun.
Michael Jacksonin äiti Katherine Jackson on tehnyt yllättävän ilmoituksen. TMZ.com uutisoi, että aiemmin kadoksissa ollut nainen on tarjoutunut poikansa Tito Juniorin kanssa jakamaan artistin lasten huoltajuuden.
– Tämä vetoomus kuvastaa laillisesti sitä, kuinka rouva Jackson ja TJ ovat jakaneet usein velvollisuutensa kasvattaa lapset Michael Jacksonin traagisen menehtymisen jälkeen, Katherine Jacksonin lakimies Perry Sanders kommentoi TMZ.comille.
Perry toteaa, että uusi järjestely heijastaa Jacksonin kolmen lapsen toiveita. Asiaa käsitellään oikeudessa ensi viikolla, mutta Jacksonin asianajajalla on vakaa usko sen hyväksymiselle. Ehdotuksen mukaan Tito Junior ottaa huolehdittavakseen päivittäiset velvollisuudet, jotka ovat stressanneet Katherinea. Sitä vastoin hän keskittyy jokapäiväisten päätösten tekoon.
Katherine toimi aiemmin Parisin, Blanket Jacksonin ja Prince Michaelin huoltajana, kunnes hän menetti huoltajuuden Michael Jacksonin veljen pojalle Tito Juniorille viime viikolla.
(MTV3)
