Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Metoo-ilmiö paisuu Ruotsissa – rakennusalalta 4 600 naisen vetoomus: "Koska olen nainen, minut kyseenalaistettiin koko ajan"

#metoo-kampanjointia Götaplatsenilla Göteborgissa.
#metoo-kampanjointia Götaplatsenilla Göteborgissa./All Over Press
Julkaistu 27.11.2017 10:52

MTV UUTISET - STT

Ruotsissa seksuaalista häirintää vastustava metoo-kampanja jatkaa paisumistaan. Tällä kertaa tuhannet rakennusalalla työskentelevät naiset julkaisivat oman seksuaalista häirintää vastustavan vetoomuksensa.

Yhteensä 4 627 naista on metoo-kampanjan hengessä allekirjoittanut adressin, johon on kerätty naisten kertomuksia työssä kohdatusta seksuaalisesta häirinnästä ja seksismistä.

24-vuotias putkiasentaja Paulina Johansson aloitti työelämässä viisi vuotta sitten, mutta huomasi työpaikan löytämisen olevan vaikeaa.

– Minut kyseenalaistettiin koko ajan, koska olen nainen, hän kertoi Aftonbladetille.

Lopulta hän löysi työpaikan, missä hän joutui miespuolisen kollegansa ahdistelemaksi. Mies heittäytyi Johanssonin päälle ja painautui makaamaan tätä vasten.

– Hän kouri vartaloani vaatteiden päältä ja alta. Halusin vastustaa ja huutaa, mutta halvaannuin kauhusta. En voinut tehdä mitään, makasin vain siinä.

Mies lopetti vasta, kun paikalle tuli kolmas ihminen. Johansson kertoo puhuneensa asiasta pomolleen ja sanoneensa, ettei hän halua työskennellä kyseisen miehen kanssa enää koskaan.

– Pomo sanoi vain okei, eikä kysynyt lisäkysymyksiä.

Aiemmin näyttelijät, oopperalaulajat ja juristit

Aiemmin Ruotsissa samanlaisen vetoomuksen ovat tehneet muun muassa näyttelijät, oopperalaulajat ja juristit.

Svenska Dagbladet julkaisi aiemmin tässä kuussa jutun, jossa 1 300 ruotsalaista naispoliitikkoa vetosi seksuaalista häirintää ja ahdistelua vastaan. Heidän mukaansa Ruotsin politiikassa on tapahtunut väärinkäytöksiä ja epäiltyjä raiskauksia. Naisten joukossa on parlamentaarikoita, ministereitä, europarlamentaarikoita ja nuorisojärjestöjen johtoa. 

Lisää aiheesta:

Tutkimus: Naiset kohtaavat politiikassa enemmän vihaa – häirikkö useimmiten keski-ikäinen miesSyytökset seksuaalisesta häirinnästä laajenevat Ruotsissa – putkiasentaja Paulina kollegansa ahdistelusta: "Halusin huutaa mutta halvaannuin kauhusta"Metoo-kampanja ei näy rikosilmoituksissa ainakaan vielä – "Viitteitä, että keskustelu lisää ilmoitusmääriä"Seksuaalista ahdistelua elokuva-alan kulisseissa myös Suomessa? "Samat nimet toistuvat näissä kaikissa jutuissa"Hollywoodin kähmintäkohu rohkaisi myös Gossip Girl -tähden avautumaan: "Maskeeraaja ahdisteli, kukaan ei reagoinut"Ilmoitukset seksuaalisesta häirinnästä kouluissa lisääntyneet Yhdysvalloissa
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen23:57
    Ukrainan sota

    Trumpilla tiukka ehto Zelenskyin ja Putinin tapaamiselle: Luottomies lähtee Kremliin setvimään erimielisyyksiä – MTV seuraa

  • Eilen22:27
    Italia

    Tämä italialaismies oli mamman helmoissa loppuun asti – ja vähän yli: Pukeutui kuolleeksi äidikseen saadakseen hänen eläkerahansa

  • Eilen21:32
    Trumpin Yhdysvallat

    Trump perui armahduksen Joe Bidenin "siunaamilta" kalkkunoilta

  • Eilen21:27
    FBI

    Trump aikoo erottaa luottohenkilönsä FBI:n johdosta

  • Eilen19:35
    Extreme-lajit

    6-vuotias Juniper hyppäsi alas 150 metrin korkeudesta – katso hurjapään tyylinäyte