Suomella on sunnuntai-iltana mahdollisuus napata kolmas jääkiekon maailmanmestaruutensa, kun Leijonat kohtaa Venäjän finaalissa Minskissä.
MTV Sportin jääkiekkoselostaja Antero Mertaranta pitää Leijonien MM-taivalta tuhkimotarinana. Joukkue pääsi vain vaivoin ja muiden avustuksella pudotuspeleihin, mutta sen jälkeen peli on pysynyt paremmin uomissaan. Varsinkin lauantain MM-välierävoitto Tshekistä tuli tyylikkäällä suorituksella.
- Suomella on ollut todella ongelmallisia aikoja tämän turnauksen aikana, joten pidän loppuottelupaikkaa sensaatiomaisena suorituksena. Pelaajamateriaaliin suhteutettuna tämä on yksi kovimpia temppuja, mitä Suomen jääkiekossa on koskaan tehty, Mertaranta alleviivaa.
Suomalaisittain kansainvälinen kiekkokausi on ollut huikea. Vuodenvaihteessa Nuoret Leijonat voitti alle 20-vuotiaiden maailmanmestaruuden ja helmikuussa isommat Leijonat otti pronssia Sotshin olympialaisissa.
- Millä muulla maalla on mitali kaikista tämän kauden arvokisoista paitsi Suomella? Mertaranta kysyy.
Ja aiheesta. Ainoastaan Ruotsilla on mahdollisuus yltää samanlaiseen saavutukseen, mikäli se päihittää Tshekin pronssipelissä.
Jos Mertaranta pystyisi päättämään, Leijonat nujertaisi Venäjän mielenkiintoisella tavalla sunnuntai-illan finaalissa.
- Lähtisin siitä, että Jere Karalahti tekee voittomaalin. Olen aina kuulunut siihen heimoon, joka pitää Jereä kovana pelimiehenä ja kovana äijänä. Toivon, että hän löisi Sergei Bobrovskin puhelimen kautta kiekon häkkiin sellaisella niitillä, että maalivahti laskisi lampaita vielä huomennakin. Eli suomeksi sanottuna kolmesta metristä niin paljon kuin lähtee, Mertaranta hekottelee.
MM-finaali Venäjä-Suomi tänään kello 21.00. Suora lähetys MTV3- ja MTV Sport 1 -kanavilla sekä Katsomossa ja Radio Novalla. MTV Sportin ennakkostudio kello 20.10. MTV Sport seuraa ottelua netissä hetki hetkeltä.