Valtteri Bottas sopii täydellisesti Mercedeksen F1-tiimiin, valmistajan urheilujohtaja Toto Wolff iloitsee.
Wolff esitteli Bottaksen maanantaina Mercedeksen tuoreena kuskikiinnityksenä pitkän spekuloinnin jälkeen. Neljä kautta Williamsilla ajanut suomalainen pääsee nyt tavoittelemaan huippumenestystä.
– Valtteri on erittäin maanläheinen, suora ja keskittynyt. Hän sopii meille loistavasti. Hän on ajanut yhdeksän palkintosijaa F1-sarjassa, mutta nyt on astuttava uudelle tasolle, haasteena on voittaa kisoja ja mestaruuksia, myös Bottaksen manageritiimissä työskentelevä Wolff kommentoi F1-sarjan verkkosivuilla.
Wolff on varma suojattinsa päättäväisyydestä.
– Tunnen Valtterin, ja yksi asia on varma: hän tulee antamaan kaikkensa.
Mersu-pomo yllättyi suuresti Nico Rosbergin päätöksestä päättää F1-uransa, mutta hän tilanteessa myös hyvää.
– Myrskyn kestäminen tekee meistä vahvempia ja näemme tämän mahdollisuutena kasvaa. Uusi haaste tuo meille raikasta energiaa, Wolff summasi.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.
