Suomi sai hieman yli viikko sitten uudet kansanedustajat, ja toukokuun puolella valitaan uudet edustajat europarlamenttiin. Huomenta Suomessa vierailivat kansanedustajat Mari Rantanen (ps.), Merja Kyllönen (vas.) ja europarlamentaarikko Sirpa Pietikäinen (kok.).
Uudet kansanedustajat, mukaan lukien Mari Rantanen, ovat tänään ensimmäistä päivää töissä. Konkaripoliitikot jakoivat Rantaselle vinkit uuteen työnkuvaan.
– Kannattaa perehtyä huolella asioihin. Kannattaa yrittää tulla kaikkien kanssa toimeen ja suhtautua uteliaasti siihen, minkä takia ihmiset ajattelevat eri tavalla. Sieltä se sopukin sitten löytyy, Pietikäinen vinkkaa.
– Olet valmis opettelemaan ja kuuntelemaan asiantuntijoita. Haluat tehdä ja olla aktiivinen, niin kaikki on mahdollista, Kyllönen sanoo.
Kevään aikana on puhuttu poliittisen ilmapiirin kovenemisesta ja sosiaalisen median kuohuista. Rantanen ei ole asiasta huolissaan.
– Kyllähän tässä on jo tottunut siihen, että kriittistä palautetta tulee, ja jonkin verran solvaamistakin. Se ehkä tietyllä tapaa kuuluu tähän työhön. En lähde siitä ottamaan paineita, Rantanen kommentoi.
Myös Kyllönen esittää toiveensa hyvästä keskusteluilmapiiristä.
– Vähemmän mielensäpahoittamista. Enemmän yhteistä keskustelua, asiallista vuoropuhelua. Ei niin, että loukataan ja halveerataan toista, Kyllönen vetoaa.
Merja Kyllönen: "Tuplaroolin" taustalla perhetilanne
Uudet europarlamentaarikot valitaan eurovaaleissa 26. toukokuuta.
