Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Mellakat jättivät jälkeensä hävityksen: Riemukaari sotkettiin, patsaita rikottiin ja rakennuksia sytytettiin tuleen – Macron: "Mikään ei oikeuta näitä tekoja"

1:25Ranskan mellakoissa kymmeniä loukkaantunut
Julkaistu 02.12.2018 13:09
Toimittajan kuva
Janne Puumalainen

janne.puumalainen@mtv.fi

Ranskassa eilen väkivaltaisiksi mellakoiksi yltyneet mielenosoitukset ovat jättäneet jälkeensä tuhottuja ajoneuvoja, rikottuja esineitä ja sotkettuja paikkoja. Mellakoitsijat muun muassa sotkivat ja rikkoivat Pariisin yhtä tunnetuimmista maamerkeistä, Riemukaarta.

Poliisin mukaan yli 400 otettiin mellakoissa kiinni. Yli 130 loukkaantui, joukossa 23 turvallisuusjoukkojen jäsentä.

Pariisista julkaistuissa kuvissa ja videoissa näkyy, miten mellakoitsijat ovat töhrineet maalilla Riemukaaren seiniä ja tuhonnut sen yhteydessä olevia patsaita ja tauluja.

– Mikään syy ei oikeuta näitä tekoja. Turvallisuusjoukkojen kimppuun hyökättiin, kauppoja ryöstettiin, rakennuksia sytytettiin tuleen, sivullisia uhkailtiin ja Riemukaari töhrittiin, presidentti Macron sanoi eilen Argentiinassa G20-kokouksen jälkeen.

Tänään Macron vieraili Riemukaarella katsomassa tuhoja ennen kriisikokoustaan ministerien kanssa.


Mielenosoitukset alkoivat marraskuussa, ja niissä vastustettiin presidentti Macronin hallituksen dieselverokorotuksia. Korotusten tavoitteena on edistää Ranskan autokannan uudistumista vähäpäästöisemmäksi.

Nyt mielenosoitukset ovat muuttuneet yleisemmäksi protestiliikkeeksi korkeita elinkustannuksia ja Macronin hallintoa vastaan.

Mellakat rikottu patsasRiemukaaren sisällä rikottu patsas, joka esittää Mariannea, Ranskan symbolia.

Auto mellakat pariisi ranska epa



Lisää aiheesta:

Videot kiinalaisen iPhone-tehtaan mielenosoituksista leviävät – koronasulku lukitsi työntekijät tehtaisiin viikoiksi Washingtonin mellakoihin osallistuneen muusikon fanikunta raivostui – nyt mies on FBI:n etsintäkuulutettujen listallaTrump vastustaa ex-presidentin patsaan siirtoa New Yorkissa: "Naurettavaa, älkää tehkö sitä!"Raivostunut väkijoukko repinyt maahan suomalaissyntyistä miestä esittävän patsaan Yhdysvalloissa: Ihmiset hyppivät videolla haltioissaan muistomerkin kaatuessa"Keltaliivien" mellakka Pariisissa aiheutti täystuhon: 250 tulipaloa, lähes 400 kiinniottoa ja 130 loukkaantunutta – mellakka innoitti myös ryöstöaallon136 000 ihmistä osallistui rajuihin mellakoihin ympäri Ranskan, uusia ennakoidaan syntyvän – maa vastaa mellakoihin lisäämällä turvatoimia
RanskaPariisiMielenosoitusEmmanuel MacronUlkomaat
Mielenosoittajat polttivat useita ajoneuvoja Pariisin kaduilla.

Tuoreimmat aiheesta

Ranska
  • 11.12.15:32
    Brigitte Macron

    Brigitte Macron taas kohun keskellä – letkautti: "Typeriä ämmiä"

  • 11.12.05:50
    Ukrainan sota

    Halukkaiden koalitio kokoontuu tänään

  • 7.12.21:51
    Pariisi

    Louvrea koetellaan: Vesivahinko vaurioitti satoja teoksia

  • 6.12.18:51
    Ukrainan sota

    Zelenskyi: Neuvottelut rauhasta jatkuvat, seuraavista askelista USA:n kanssa sovittu

  • 1.12.16:31
    Ukrainan sota

    Zelenskyi soitti Stubbille ja kertoi, mitä Floridassa puhuttiin