Yhdysvalloissa ihmisoikeusryhmät ovat nostaneet oikeusjutun presidentti Donald Trumpin asetuksesta, jossa kielletään tilapäisesti maahantulo pakolaisilta ja seitsemästä muslimimaasta tulevilta.
Kanteen nostamiseen ryhmät päätyivät, kun kaksi irakilaismiestä pidätettiin perjantai-iltana John F. Kennedyn lentokentällä New Yorkissa. Kanteessa pidättämisen sanotaan olevan lainvastainen ja vaaditaan miesten vapauttamista.
Molemmilla irakilaisilla on voimassa olevat Yhdysvaltain viisumit, kertoi CNN.
New York TImes -lehden mukaan pidätykset Yhdysvaltain lentokentillä alkoivat pian Trumpin allekirjoitettua asetuksen perjantaina.
Myös ulkomaiset lentoyhtiöt ovat estäneet muslimimaiden kansalaisia nousemasta Yhdysvaltoihin lähteviin koneisiin. Esimerkiksi Kairossa irakilainen perhe ei päässyt New Yorkin -koneeseen, vaikka sillä oli Yhdysvaltain viisumit ja paikat EgyptAirin lennolle.
Iranissa puolestaan matkatoimistot kertoivat, että ulkomaiset lentoyhtiöt estävät Iranin kansalaisia lentämästä Yhdysvaltoihin asetuksen jälkeen.
YK:n järjestöiltä yhteinen lausunto
Myös Ranska ja Saksa ovat ilmaisseet tänään huolensa päätöksistä, joita Yhdysvaltain presidentti Trump on kautensa aluksi tehnyt.
Ranskan ulkoministerin Jean-Marc Ayrault'n mukaan erityisen huolestuttava on Trumpin päätös rajoittaa pakolaisten maahantuloa.
-Sotaa pakenevien ihmisten vastaanottaminen kuuluu velvollisuuksiimme, Ayrault sanoi tavattuaan saksalaisen virkaveljensä Sigmar Gabrielin Pariisissa.