Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hizbollah on hyökännyt Israeliin 200 ohjuksella – Israel pommittaa Etelä-Libanonia

Torjuttuja raketteja Pohjois-Israelin taivaalla 3. heinäkuuta.
Torjuttuja raketteja Pohjois-Israelin taivaalla 3. heinäkuuta.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 04.07.2024 12:29(Päivitetty 04.07.2024 13:01)

STT

Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Hizbollah kertoo käyttäneensä räjähtäviä drooneja kahdeksaan Israelin sotilaskohteeseen. Israelin armeija sanoi tiistai-iltapäivällä vastaavansa hyökkäykseen pommittamalla Etelä-Libanonia.

Libanonissa toimiva äärijärjestö Hizbollah kertoo iskeneensä Israelin puolelle 200 ohjuksella, kertoo uutistoimisto AFP. Hizbollah kertoo käyttäneensä iskussa myös 20:tä droonia, sanoo israelilaislehti Haaretz.

AFP:n mukaan Hizbollah kertoo käyttäneensä räjähtäviä drooneja kahdeksaan Israelin sotilaskohteeseen. Hizbollahin isku tehtiin päivää sen jälkeen, kun Israel surmasi järjestön korkea-arvoisen komentajan.

– Osana vastaustamme (Israelin) hyökkäykseen ja vihollisen tekemään salamurhaan taistelijamme tekivät ilmahyökkäyksen räjähtävillä drooneilla, Hizbollahin lausunnossa sanotaan.

Israelin armeija puolestaan sanoo, että Golanin kukkuloita kohti on viime tuntien aikana laukaistu noin 200 ammusta. Israel on torjunut osan näistä, armeija tiedottaa.

Israelin mukaan se hyökkää parhaillaan Etelä-Libanoniin, josta iskut Golanin kukkuloille sen mukaan tehtiin.

Hizbollahin iskujen aiheuttamista vaurioista ja mahdollisista uhreista ei ole vielä tarkempaa tietoa.

Israel ja Hizbollah ovat tulittaneet toisiaan viime syksystä lähtien raja-alueella lähes päivittäin. Viime viikkoina jännitteet ovat lisääntyneet, ja tilanteen on pelätty kärjistyvän täysimittaiseksi sodaksi.

Israelin puolustusministeri Yoav Gallant sanoi kesäkuun lopulla, ettei Israel halua sotaa Libanonissa, mutta että Israel on valmis aiheuttamaan massiivista vahinkoa Hizbollahille, jos diplomatia epäonnistuu.

– Me voisimme viedä Libanonin takaisin kivikaudelle, mutta emme halua tehdä sitä, hän sanoi.

Gallant sanoi tuolloin Israelin tappaneen viime kuukausina yli 400 Hizbollahin "terroristia".

Lue myös: Israelin moukarointi jatkunut Gazan pohjoisosassa neljättä päivää – ihmiset paenneet kodeistaan

Hamas: Yhdysvaltain tuoreissa Gazan aselepoehdotelmissa ei mitään uutta

Yhdysvallat yrittää runnoa läpi aseleposopimusta Gazaan – tähtäimenä neuvottelut pysyvästä aselevosta

Israelin ja Hizbollahin välinen konflikti vaarassa eskaloitua – "Sodan kellot kumisevat taustalla"

Lisää aiheesta:

Hizbollah uhkasi hyökätä kohteisiin ympäri Israelia Israelin ja Hizbollahin maajoukot ovat taistelleet ensimmäistä kertaa: Israel myöntää kärsineensä tappioitaUSA: Israel tekee "rajattuja" maahyökkäyksiä Libanoniin – Libanonin armeija vetäytyyMTV seuraa Lähi-idän konfliktia: YK:n turvaneuvosto koolle Libanonin tilanteen takiaLibanonissa eilen sodan verisin päivä – Israelin hyökkäys laajeni massiiviseksiLibanon: Lähes 500 ihmistä kuollut Israelin iskuissa, ainakin 35 on lapsia
IsraelHizbollahPalestiinaLibanonUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Israel
  • 18:57
    Israelin ja Hamasin sota

    Tämä Israelin iskuista Gazan kaupunkiin nyt tiedetään – yli 150 iskua vain parissa päivässä

  • 17:16
    Euroviisut

    Viestintävaliokunnan Ovaska: Pohjoismaiden boikotoitava Euroviisuja tai lähetettävä viesti Israelin poissulkemiseksi

  • 15:58
    Israelin ja Hamasin sota

    EU esittää Israelille voimakkaimpia toimia, mitä nyt on nähty – Orpo STT:lle: Esitykset tervetulleita

  • Eilen20:31
    Israelin ja Hamasin sota

    Ainakin sata kuollut Gazassa vain vuorokaudessa, Israel iski myös Jemeniin

  • Eilen11:12
    Israelin ja Hamasin sota

    YK:n tutkimuskomissio: Israel on syyllistynyt kansanmurhaan Gazassa