Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Matti Maunun näkökulma politiikan hullusta viikosta: Pienviljelijän sielu heitettiin pientareelle – populismi voi Suomessa yhä oikein hyvin

Matti Maunu on pitkän linjan politiikan toimittaja, joka jäi hiljattain eläkkeelle MTV Uutisista.
Matti Maunu on pitkän linjan politiikan toimittaja, joka jäi hiljattain eläkkeelle MTV Uutisista.www.jannetorikka.fi
Julkaistu 17.06.2017 06:14

MTV UUTISET

Perussuomalaisten, siis suomalaisen populismin, saattohoitoon tunkee porukkaa, joista läheskään kaikilla ei ole puhtaat jauhot pussissa.

Otetaan nyt esimerkiksi oppositiojohtaja Antti Rinne (sd.).

– Tulemme selvittämään, mitä oikeasti tapahtui, Rinne lupaa Demokraatti.fi:ssä.

Rinne käy siis hallituksen roskiksen kimppuun ilmeisesti paljain käsin ja käy läpi viimeisetkin rikkaruohot. Tasavallan presidentinkin toimet ovat syynissä.

– Kyllä tässä on ollut koko hallituseliitti ja jollakin tavalla myös tasavallan presidentti mukana tätä vaihtoehtoa synnyttämässä, Rinne sanoo.

Hetkinen. Hallituseliitti!

Kuulostaa pahaenteiseltä ellei peräti konspiraatiolta, salaliitolta, kansan selän takana.

Rinne saattaa ehkä ajatella, että kun hän hallituksessa hoiti asiat niin, ettei Alexander Stubbin hallituksen päätöksistä jäänyt kiveä kiven päälle, vaan hallitus itse äänesti ne kumoon, niin hän ei ollut osa eliittiä, vaan hän teki sen muina miehinä.

Oppositiosta on ihan luontevaa olla hallituseliitille katkera. Se osa lankeaa kuin Manulle illallinen. Toiset tarttuvat limppuun hanakammin kuin toiset.


– Kun ei haluttu ideologisista syistä luopua epäoikeudenmukaisesta politiikasta, rikkaiden suosimisesta, hallitus haluttiin ylläpitää hinnalla millä hyvänsä, Rinne tylyttää.

Hinnalla millä hyvänsä! Mikä se hinta on, jos sama hallitus jatkaa? Sekö, että oikeudessa uskonrauhan rikkomisesta ja kansanryhmää vastaan kiihottamisesta tuomitut jäävät ulkopuolelle.

Kun lukee Rinteen haastattelua, niin tulee mieleen, että populismi voi Suomessa oikein hyvin.

Paitsi, että perussuomalaiset ja sen veljesryhmä ovat huonossa hapessa.

Jyväskylän puoluekokouksessa väki oli enimmäkseen ihan pihalla siitä, mitä tapahtui paitsi ne, jotka huusivat valinnan hetkellä ”Mestari, mestari”.

Perussuomalaisilla on nyt aate kirkkaana ja Johtaja Brysselissä.

Uudelle Vaihtoehdolle jäi ministerinsalkut ja takariviin Vanha Johtaja. Vanhasta Johtajasta näkyvät jo puolihimmeät takavalot.

Yhteistäkin on, nimittäin aate eli ”Mestarin” kirjoittama maahanmuuttokriittinen ohjelma.

Kun aate on sama, Uusi Vaihtoehto tarvitsisi jotain omaperäistä. Eikähän sitä tarvitse kuin katsoa vähän ympärilleen Euroopassa, huomasi Simon Elo - Emmanuel Macron!

Elon mielestä Macronin La République En Marche -liikkeestä huokuu toivo.

Jotain samaa pitäisi saada, Elo päätteli eurooppalaisen populismin puoliraunioilla, jotain uutta.

Kieltämättä Elo on hyvä trendibongari. Hän on huomannut, että Brexit horjahtelee, kun taas En Marche on murskannut koko Ranskan puoluejärjestelmän.

Ikävä vain muistuttaa, että Macronin aate on liberaali, kun taas perussuomalaisten entinen aate tuijotti vahvasti omaan napaan.

Mutta sieluahan voi vaihtaa kuten perussuomalaiset, jotka heittivät pientareelle pienviljelijän sielun.

 7:31Perussuomalaisten Slunga-Poutsalo: Pari päivää ollut aika hässäkkää

8:56Politiikantoimittajien arviot perussuomalaisten kaaoksesta

8:47MTV:n erikoishaastattelu: Timo Soini tuohtunut hävinneiden kohtelusta

Lisää aiheesta:

Eeva Lehtimäen kommentti: Edessä raivoisa vaalikamppailu – kolmen kärki tiivistyyKommentti: Antti Rinne voi olla parempi pääministeri kuin puoluejohtaja – edessä mahdoton tehtävä, josta juuri hän voi kuitenkin selviytyäKommentti: Yllätystä odotellessa – politiikan kuninkaalliseksi itsensä nostanut Soini panttaa vielä päätöstä tulevaisuudestaanKolumni: Kuka muistaa vielä Sipilän, jota sai potkaista polveen? Keskusta pelkää jäävänsä eduskuntavaalien statistiksiPäätoimittajan kommentti: Sitä sitten todella saa mitä tilaaErikoisraportti: Perussuomalaisten tyytymättömyys väreilee pinnan alla
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 08:59
    Turvallisuus

    Stubb: Olemme siirtyneet uudelle ydinaseiden aikakaudelle

  • 05:42
    Keksinnöt

    Keksijä Raimo, 85, rakensi pihalleen 20-tonnisen brontosauruksen niksibetonista

  • 05:15
    Helsinki

    Ukrainan ilmahälytykset näkyvät Helsingissä – tästä on kyse

  • Eilen22:40
    Politiikka

    KSML: Maria Kaisa Aula on pyytänyt eroa

  • Eilen21:16
    Kotimaa

    Huolestuttava ilmiö leviää Kaustisen kirjastossa