Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Matkustajakone joutui taas hätälaskuun, kun ikkuna meni rikki – jo neljäs tapaus lyhyen ajan sisällä

Arkistokuvassa Hainan Airlinesin lentokone. Yhtiö omistaa enemmistön Capital Airlinesista.
Arkistokuvassa Hainan Airlinesin lentokone. Yhtiö omistaa enemmistön Capital Airlinesista.imago/Xinhua/ All Over Press
Julkaistu 30.05.2018 11:05

MTV UUTISET - REUTERS

Kiinalaisen Capital Airlinesin lennolla on sattunut vaaratilanne, kun koneen lasiin tuli särö ilmassa, kertovat paikallismediat.

Kiinasta Vietnamiin suunnannut Airbus A321 -matkustajakoneen lento JD421 joutui kääntymään takaisin ja tekemään hätälaskun eilen iltapäivällä.

Osa kauhistuneista matkustajista kertoi, että henkilökunta olisi sanonut heille, että halkeama olisi tullut ohjaamon lasiin.

Lentoyhtiö vahvisti medialle, että lentokoneen ikkunaan oli tullut halkeamia, mutta ei vahvistanut, että halkeamat olisivat syntyneet ohjaamon tuulilasiin.

Kone ehti tehdä matkaa noin tunnin ajan ennen kuin joutui kääntymään takaisin.

Jo neljä tapausta lyhyen ajan sisällä

Kyseessä on jo neljäs tapaus lyhyen ajan sisällä, kun lentokoneen ikkuna on mennyt rikki.

Tässä kuussa matkustajakoneen ohjaamon ikkuna rikkoutui, ja perämies "imeytyi puoliksi ulos" ohjaamosta Sichuan Airlinesin lennolla.

Onnettomuus sattui noin 9700 metrin lentokorkeudessa. Kapteeni veti miehen takaisin sisälle. Perämiehellä oli turmassa turvavyö paikoillaan.

0:54Matkustajakoneen ikkuna pamahti rikki kymmenen kilometrin korkeudessa – perämies imeytyi puoliksi ulos koneesta


Sitä ennen Air Indian lento joutui voimakkaaseen turbulenssiin, minkä seurauksena koneen yksi ikkuna meni rikki.

Koneesta kuvatun videon perusteella lentoemäntä yritti parhaansa mukaan paikata ikkunaa ja saamaan lasin takaisin.

Irronneen ikkunan vieressä istunut henkilö sai tilanteessa vammoja. Lisäksi yksi henkilö loukkaantui, kun hänen päänsä kolahti kattoon. Henkilöllä ei ollut ilmeisesti turvavyö kiinni.

Perheenäiti kuoli imeydyttyään koneesta ulos

Huhtikuussa Southwest Airlinesin lennolla matkustaja kuoli ja seitsemän loukkaantui, kun koneen moottori meni rikki ilmassa, ja siitä lentänyt palanen rikkoi ikkunan.

Yksi matkustajista imeytyi osittain ikkunasta ja kuoli. Muut matkustajat vetivät hänet takaisin koneen sisään, mutta silti hän menehtyi myöhemmin vammoihinsa.

Naisen perheeseen kuului kaksi pientä lasta ja aviomies.

3:28Matkustaja todisti hurjaa lentotapaturmaa​​​​​​​

Lisää aiheesta:

Lentokoneen kylkeen tuli iso reikä kesken lennon USA:ssa – kamera tallensi tilanteen: "Julistamme hätätilan"Matkustajakoneen ikkuna pamahti rikki 10 kilometrissä – perämies "imeytyi puoliksi ulos" koneestaMatkustajien kauhunhetket lennolla: Kone heittelehti rajusti turbulenssissa, ikkuna irtosi paikaltaanMatkustajakoneen lento keskeytyi dramaattisesti: Toinen turbiini "kuoriutui" ilmassa auki – yksi kuoli imeydyttyään osin ikkunastaAir Asian kone "tärisi kuin pesukone" ja palasi kentälle – "Itkin ja muutkin itkivät"Matkustajalentokone syttyi tuleen hätälaskun jälkeen Singaporessa
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 09:47
    Israel

    Israelilta uhkaus Libanoniin

  • 08:38
    Vietnam

    Tuhotulvat iskivät Vietnamiin

  • 07:31
    Meksiko

    Supermarketissa tuhoisa räjähdys Meksikossa: Yli 20 ihmistä kuollut

  • 07:22
    Ukrainan sota

    Kremlistä tyly vastaus kysymykseen Putinin ja Trumpin tapaamisesta

  • 07:22
    Ruotsi

    Tutkimus: Naiset kohtaavat politiikassa enemmän vihaa – häirikkö useimmiten keski-ikäinen mies