Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Markku Alén kaahaa urheiluautolla umpihangessa: "Nyt nähdään, miten neliveto toimii"

0:38Markku Alén kaahaa urheiluautolla umpihangessa
Julkaistu 12.04.2016 21:15
Toimittajan kuva

Jussi Ranta

jussi.ranta@teknavi.fi

Teknavin kevätkauden 5. jaksossa (Ke 13.4. klo 22.40 MTV3) selvitetään Jaguar F-Typen talviominaisuudet, testataan sporttinen perhefarkku Seat Leon ST Cupra ja tutustutaan suosiotaan kasvattaviin kevyisiin sähkökulkuneuvoihin.

Kevyet sähkökulkuneuvot tulivat vuodenvaihteessa laillisiksi Suomen tieliikenteessä, ja nyt niistä povataan suurta hittiä. Teknavin elektroniikkatoimittaja Pauli Reinikainen otti selvittää, miten turvallista niillä on huristella, ja kenelle ne sopivat.

Jaguar on lähtenyt mukaan vallitsevaan trendiin ja on tuonut nelivedon nyt myös urheiluautomallistoonsa. Puuterilumi saa kyytiä, kun Markku Alén testaa ohjelmassa omaan persoonalliseen tyyliinsä jokaisesta nurkasta raapivan Jaguar F-Typen talviominaisuudet.

– Nyt nähdään, miten Jaguarin neliveto toimii, Alén heittää 380-hevosvoimaisen kissapedon kiitäessä huimalla nopeudella umpihangessa.

Tehokkaiden farmariautojen ystävillä on juhlavat ajat, sillä tarjonta on runsaampaa kuin koskaan. Yksi mielenkiintoinen vaihtoehto vauhdikkaalle perheenisälle on Risto Virtasen testissä oleva Seat Leon ST Cupra.

Uusien autojen rekisteröinnit ovat olleet alkuvuoden aikana kovassa nousussa viime vuoteen verrattuna. Ohjelmassa tutustutaan kotimaisten automarkkinoiden tilanteeseen ja autokaupan uusiin trendeihin.

Teknavin 11. tuotantokausi esitetään 16.3. alkaen MTV3-kanavalla. Ensiesitys keskiviikkoisin klo 22.40 ja pikauusinnat torstaisin SUBilla klo 23.00 ja sunnuntaisin MTV3:lla klo 13.30. Lisää ohjelman aiheista löydät osoitteesta www.teknavi.fi.

HTML Fragment

Lisää aiheesta:

Tänään tv:ssä: Audin ensimmäinen sähköauto Markku Alénin vauhtikäsittelyssä – "Mennään niin kovaa, ettei railotkaan tunnu missään"Tänään tv:ssä: Kaappariovet, drinkkibaari ja tuplaturbo V12 – esittelyssä luksuskatumaasturien uusi valtiasTänään tv:ssä: Markku Alén suuntaa umpihankeen uudella Toyota Land Cruiserilla: "On tää mieletön laite"Tänään tv:ssä: Markku Alén tanssittaa Porschea Lapin lumilla: "Ei voi nostaa nopeuttaa tai noutaja tulee"Tänään tv:ssä: Tarjolla yli 500-hevosvoimaisia perheautoja kahdella tapaa: "Smelling Mercedes"Näin murisee M-perheen tuorein jäsen - testissä uusi BMW M2
JaguarAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Jaguar
  • 27.11.202419:01
    Takaisinkutsut

    Kiusallinen ongelmien kierre poikki: Jaguar ostaa asiakkailta liki 3 000 sähköautoa takaisin

  • 23.04.202313:55
    Autot

    Jaguar Land Rover brändää itsensä uusiksi – tällaisia nimiä sen autot kantavat jatkossa

  • 25.05.202210:10
    Autot

    Filmitähti sai eteensä niin hyvän pihvin, että lahjoitti kokille Jaguarinsa: "Valitse noista joku"

  • 11.04.202214:15
    Autot

    David Beckham ei kitsastellut Brooklynin ja Nicolan häälahjassa – tämän upean Jaguarin ulkonäkö voi pettää

  • 27.06.202113:58
    Autot

    Jaguar myy reilun kolmen vuoden päästä pelkkiä sähköautoja – paljastaa nyt, mitä kaikkein halvin maksaa