Viisikko kokoontuu huomenna perjantaina käsittelemään, miten alenevia Veikkaus-tuottoja korvataan eri edunsaajille ensi vuonna. Pääministeri Sanna Marin (sd.) ja valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) kommentoivat kulttuurirahojen jupakkaa tänään eduskunnassa. Saarikko ei usko, että leikkauksia pystytään täysin perumaan.
Pääministeri Sanna Marin uskoo, että tällä viikolla kärjistynyt keskustelu erityisesti kulttuurialan rahoituksesta on tehnyt hallaa hallitukselle.
– Tämän viikon keskustelu on varmasti heikentänyt luottamusta hallitukseen kulttuuriväen osalta. Olen pahoillani, että näin on käynyt. Jo viime viikolla sovimme, että tämä Veikkauksen kokonaisuus katsotaan uudestaan. Saimme tietoja leikkausten vaikutuksista ja ne olisivat toteutuessaan kohtuuttomia, Marin puhui medialle eduskunnassa.
Marin harmittelee sitä, että leikkauslista julkistettiin, vaikka hallitusviisikko neuvottelee rahoituksen tasosta. Tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurvinen (kesk.) tiedotti leikkausten vaikutuksista tiistaina.
Koko hallitus oli sopinut leikkauksista jo kevään kehysriihessä.
Marin on huolissaan siitä, minkälaisen viestin leikkaulista lähettää kulttuurialalle, kun leikkauslista julkistettiin, vaikka viisikko vielä neuvottelee rahoituksesta.
– Käymme rahoitusta läpi huomenna, Marin kertoi.
Veikkauksen tuotoilla on rahoitettu niin kulttuuria, tiedettä, liikuntaa, nuorisotyötä kuin sote-alan järjestöjä. Tuotot ovat alentuneet, kun pelihaittoja torjutaan jämerämmin. Lisäksi korona-aikana peliautomaatit olivat suljettuina.


