Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mari ostaa joka joulu tuntemattomille lapsille tismalleen samat lahjat kuin omilleen: "En ole mikään enkeli, haluan vain helpottaa omaa pahaa mieltäni"

0:21Mari ostaa joka joulu tuntemattomille lapsille tismalleen samat lahjat kuin omilleen
Julkaistu 01.12.2018 07:09

Krista Rastamo

krista.rastamo@mtv.fi

Helsinkiläisen Marin hyvää joulumieltä varjostaa joka vuosi ajatus vähävaraisista perheistä ja lapsista, jotka eivät saa kunnollisia joululahjoja. Onneksi suurissa kaupungeissa on keräyksiä, joihin voi viedä lahjoja tuntemattomille. Näihin Marikin osallistuu.

– Olen tehnyt näin nyt kolme vuotta. Huono omatunto ja suru vähemmän etuoikeutettujen lasten joulusta voimistui, kun omat lapseni syntyivät. Kun katselin heidän riemuaan jouluna, tuntui aivan kestämättömältä ajatella, että jotkut lapset jäävät ilman lahjoja tai saavat mitä sattuu.

Tuskaa lisää se, että joulun alla lelumainoksista ei pääse eroon.

– Niitä tulee jokaisella kaupallisella kanavalla lastenohjelmien välissä ja postilaatikosta. On mahdotonta ajatella, että lapset eivät näkisi lelumainoksia ja alkaisi haluta niitä. 

Lahjoihin Mari laittaa saman verran rahaa kuin omien lastensa lahjoihin.

– Tämän olen kopioinut eräältä ystävältäni. Hän kertoi aikoinaan minulle lievittävänsä jouluangstiaan ostamalla muille lapsille lahjoja samalla summalla kuin itselleen. Ajattelin heti, että tuo tapa sopisi minullekin ja siitä asti olen tehnyt niin.

Lue myös: Miesten ryhmä keräsi Hurstin ruoka-avulle yli 11 000 euroa vuorokaudessa – "Jengi haluaa varmistaa vähäosaisille joulumielen"

"Ostan kaiken kaksin kappalein"

Mutta mitä Mari sitten ostaa joulukeräykseen? Tämän kysymyksen hän on ratkaissut hyvin yksinkertaisella tavalla.

– Omat lapseni kirjoittavat joka vuosi joulupukille listan lahjatoivomuksistaan. Käytän tätä listaa ja ostan kaiken kaksin kappalein.

– Tänä vuonna listalla on ainakin supervenyvä "slime" Elasti Plasti ja haukkuva ja talutettava lelukoira.

Marin molempien lasten listoilla, ja siis myös lahjoitettavien lejujen joukossa, on myös tämän talven hitti, LOL-pallot.

– Minun mielestäni ne ovat ihan kamalaa muovikrääsää. Pahoittelen jo valmiiksi niiden lasten vanhemmille, jotka meiltä nämä saavat, Mari nauraa.

Lahjoja myös aikuisille

Marin lahjapussiin päätyy joka vuosi muutama lahja myös aikuisille.

– Pyrin ostamaan jotain sellaista, josta on iloa, mutta joka on vähän luksuksempaa ihmiselle, jonka pitää säästää kaikesta. Miehille en oikein tahdo keksiä mitään, omalle miehellenikin ostan tavallisesti kirjan ja liput johonkin kulttuuritapahtumaan, mitkä ovat aika vaikeita lahjoja tuntemattomille.

– Aikuisille naisille on paljon helpompi keksiä sellaista, joka sopii kaikille. Tänä vuonna esimerkiksi ostin jo aiemmin syksyllä alennuspäiviltä saman ripsivärin ja kasvovoiteen, joita itse käytän ja mukaan laitan pörröiset sukat tai rasian omia lempisuklaitani.

37274861 (1)

"Haluan helpottaa omaa huonoa omaatuntoani"

Mari on tavallinen keskituloinen suomalainen, jonka perheellä on asuntolainaa ja jonka korttiluotot on välillä vedetty tappiin. Tässä jutussa hän haluaa esiintyä pelkällä etunimellään, koska ei toivo jokavuotisesta lahjaperinteestään minkäänlaista kunniaa.

– Periaatteessa teen tätä oman itseni vuoksi, en ole mikään enkeli. Haluan vain helpottaa omaa pahaa mieltäni ja huonoa omaatuntoani ajattelemalla, että teen edes jotain. Enkä edes keksinyt tätä itse, vaan kuten sanoin, aloin kopioida kaverini tekemisiä.

Mari toivoo, että kaikki, joiden taloudellinen tilanne vain antaa periksi, tekisivät osansa vähävaraisten joulunvieton helpottamiseksi.

– Toivon, että joku muukin, joka lukee tämän jutun, päättää antaa edes yhden lahjan tuntemattomalle jouluavun tarvitsevalle. Tai laittaa rahaa joulukeräykseen. Sitä harvempi jää ilman lahjoja, mitä useampi meistä avaa kukkaronnyörejään. On ihan kerta kaikkiaan kamalaa, että Suomessa on ihmisiä, jotka eivät saa yhtään joululahjaa. Ja erityisesti, jos nämä ihmiset ovat lapsia, Mari sanoo.

Lisää aiheesta:

Ihan oikea joulupukki! Tamperelainen Rami, 35, ilahduttaa tänä vuonna yhtä vähäosaista perhettä – lahjoja 300 euron edestäJoulun taikaa vai sulaa hulluutta? Saara kyllästyi lapsiaan lellivien sukulaisten tolkuttomiin lahjavaatimuksiin – "Jos saa kaiken, ei arvosta mitään"Äiti hukuttaa lapset joululahjoihin tänäkin vuonna – puolustaa päätöstään: "Tunnen musertuvani muiden ihmisten tuomitsevan asenteen alle"Kolumni: Puhun lapsilleni vähävaraisten joulusta – pilaanko heiltä joulun taian?Lauran perhe sai jouluapua Pelastusarmeijalta: "On voimakkuutta myöntää, ettei itse pärjää"Lukijoiden enemmistö: Todellakin joululahjoja ostetaan myös aikuisten kesken!
JouluJoululahjatKöyhyysLapsetKotimaa
Rahaa ja lahjoja voi viedä muun muassa Pelastusarmeijan joulupataan.Lehtikuva

Tuoreimmat aiheesta

Joulu
  • ma17:14
    Ruoka

    100 päivää jouluun! Näin saat joulukonvehteja yli puolet halvemmalla

  • 12.2.17:12
    Rikosepäilyt

    Yle: Poliisilla rikosepäily Lucia-neitoon kohdistuneista vihaviesteistä

  • 31.1.14:24
    Rasismi

    Rasismikohu kääntyi parhain päin: Lucia-keräykseen lahjoitettiin ennätyspotti

  • 18.1.06:47
    Antero Mertaranta

    Antero Mertaranta sai mystisen paketin katsojalta ja riemastui: "Voit olla varma, että nukun tämän kanssa"

  • 16.1.05:45
    Väkivaltarikokset

    Perheen kauhunhetket Nousiaisissa: Moottorisahamies hyökkäsi verisin seurauksin kotiin jouluyönä