Marcus Forss ja Brentford olivat kiinni yllätyksessä – Valioliigan joukkue nappasi silti voiton
Jalkapallon Englannin liigan mestaruussarjassa pelaava, Suomen maajoukkuehyökkääjä Marcus Forssin edustama Brentford oli kiinni komeassa voitossa avausjakson, kun se isännöi valioliigaseura Leicesteriä FA-cupin 4. kierroksen ottelussa. Tanskalaistoppari Mads Bech Sörensenin varhainen maali ei kuitenkaan riittänyt jatkopaikkaan, kun Leicester marssi toisella puoliajalla 3–1-voittoon.
LUE MYÖS: Abrahamin hattutemppu vei Chelsean jatkoon – valmentaja saattoi hengähtää ainakin hetkeksi
Koko ottelun pelannut ja hyvin pelissä mukana ollut Forss oli osallisena Brentfordin maalissa, joka tuli jo 6. minuutilla. Forss sai päätään väliin Vitaly Janeltin antamaan kulmapotkuun, pallo päätyi Sörensenille ja tämä tuikkasi läheltä Brentford-uransa avausmaalin.
Brentford ei ole koskaan voittanut Leicesteriä FA-cupissa (seitsemän ottelua), ja viimeisin voitto Leicesteristä seuralla on vuodelta 1953. Tilasto jäi voimaan Leicesterin vahvan toisen puoliajan myötä. Tasoitus tuli puoliajan avausminuutilla Cengiz Ünderin maalilla, ja vain viisi minuuttia myöhemmin Youri Tielemans viimeisteli rangaistuspilkulta Leicesterin 2–1-johdon. James Maddison sinetöi vielä pääsarjaporukan jatkopaikan 71. minuutilla.
Leicester kohtaa cupin 5. kierroksella Brightonin.
Uusimmat
-
17:07
Kuka julkkiksista on Myyrä? Näin katsojat arvelevat
-
17:03
Pyöräilyonnettomuudesta toipuva Fernando Alonso antoi päivityksen kunnostaan – "Se oli pieni takaisku"
-
17:03
Paikallisen sopimisen työryhmä jatkaa työtään, kertoo työministeri Tuula Haatainen: "Toivon, että vielä löydetään ratkaisun eväitä"
-
16:57
Kuollut mies heräsi henkiin patologin pöydällä Intiassa
-
16:55
Ravintolat sulkeutuvat, mutta Akseli Herlevi meinaa silti tehdä 30 000 burgerin myyntiennätyksen: "Aiomme pistää koronaperkeleelle hanttiin"
-
16:28
Markkinaoikeus määräsi 3,2 miljoonan seuraamusmaksut styroksikartellista
-
16:27
”Saa nähdä, miten tässä käy” – MM-kultajahtiin lähtevä Ilkka Herola kommentoi Oberstdorfissa paljastuneita koronatapauksia videolla
-
16:26
Perttu Hyväriseltä huvittava ensireaktio uran parhaasta MM-hiihdosta: "Se on kyllä harmittava homma"
-
16:25
Ennätyksellisen iso koronaluku ei yllättänyt Krista Kiurua – viesti avin suuntaan: "Aika hiljaiseksi vetää"
-
16:06
Koronakaranteenin rikkomisesta voidaan tuomita sakkoihin tai vankeuteen – ääritapauksessa viruksen levittäjä voidaan tuomita jopa taposta
-
16:05
Maija Vilkkumaa julkaisi hulvattoman kuvaparin – imitoi osuvasti Norjan hiihtotähden legendaarista poseerausta: "Viestijoukkueeseen vois vielä päästä…"
-
16:04
Työkaluja lähisuhdeväkivaltaan puuttumiseen: THL avaa chat-palvelun tilanteisiin, joissa puhelimessa puhuminen auttajan kanssa on vaikeaa
-
15:54
Iivo Niskasella dramaattinen hetki MM-ladulla: "Se meni vain läpi"
-
15:45
Poliisilta poikkeuksellinen toimenpide: Julkaisi korona-altistumisketjusta epäillyn joogayrittäjän kuvan
-
15:27
Mitä ministerit sanovat valmiuslain käytöstä? Näin ministerit kommentoivat ennen Säätytalon neuvotteluja
-
15:24
Iivo Niskanen katkesi rujosti, Perttu Hyvärinen yllätti – norjalaisilta valtava temppu
-
15:22
Saksalaismedia: Valtio saa vakoilla laitaoikeistolaista AfD-puoluetta
-
15:06
Oletko nähnyt Espoossa kadonnutta Katia? Edelliset havainnot yli kahden viikon takaa
-
15:05
Harmillinen takaisku – MM-sankari Joni Mäki keskeytti: "Pehmeä mies pehmeällä ladulla"
-
14:57
Näihin herkullisessa tilanteessa oleviin autovalmistajiin sinäkin voit sijoittaa – ovat mukana 1,7 miljoonan sähköauton hyökyaallossa
-
Lataa lisää