Kokoomuksen kansanedustajan ja kaupunginhallituksen puheenjohtajan ystävän yritys urakoi vantaalaisen halliyhtiön palojärjestelmät tuntityönä. Kilpailuttamatta jättäminen herätti keskustelua myös halliyhtiön hallituksessa. Asian paljasti MTV Uutisten tutkiva ryhmä.
Kaupungin enemmistöomisteinen Myyrmäen Urheiluhallit Oy teetti vuosina 2008-2009 palojärjestelmäremontin kahteen halliin.
Työn teki Takuusähkö, jonka toinen omistaja ja toimitusjohtaja on kaupunginhallituksen puheenjohtajan Tapani Mäkisen hyvä ystävä. Töiden loppulasku oli lähes 120 000 euroa.
Urakka annettiin suoraan Takuusähkölle ja se tehtiin tuntityönä. Yrityksellä oli tuolloinkin puitesopimus huoltotöistä Vantaan kaupungin kanssa. Sopimus on lähtökohtaisesti tarkoitettu ennakoimattomiin, pienempiin korjaustöihin.
Halliyhtiön johtaja: Urakka vaativa ja kiireellinen
Kun MTV Uutisten tutkiva ryhmä tiedusteli, onko Takuusähkö tehnyt halliin isompaa remonttia, yhtiön toimitusjohtaja Erkki Salo ei aluksi muistanut koko asiaa.
Kun toimitus otti uudelleen yhteyttä ja viittasi Takuusähkön nettisivuilla olevaan tietoon remontista, Salo muisti tapauksen. Hän selitti työn antamista suoraan Takuusähkölle sillä, että korkeassa hallissa tehtävä urakka oli niin vaativa.
Myöhemmin hän vetosi myös kiireeseen. Palotarkastaja oli määrännyt järjestelmän uusittavaksi.
– Meille tuli aikamoinen kiire varmistaa, että hallit pysyvät auki. Päädyimme siihen, mihin meillä on oikeus eli käytimme kaupungin kilpailuttamaa yritystä.

