Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Maine tiukan talouskurin miehenä pudotti Olli Rehnin IMF-kisasta, arvioi tutkija – "vahvasti profiloitunut tietyntyyppiseen politiikkaan"

Olli Rehnin polku IMF:n huipulle katkesi tutkijan arveluiden mukaan suomalaisen maineeseen tiukan talouslinjan ajurina.
Olli Rehnin polku IMF:n huipulle katkesi tutkijan arveluiden mukaan suomalaisen maineeseen tiukan talouslinjan ajurina.Jarno Kuusinen / AOP
Julkaistu 02.08.2019 17:56

MTV UUTISET – STT

Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehnin jättäytyminen kisasta Kansainvälisen valuuttarahasto IMF:n pääjohtajaehdokkaaksi ei tullut yllätyksenä Helsingin yliopiston Eurooppa-tutkija Timo Miettiselle.

– Ei se kovin suuri yllätys ollut. Niiden tietojen varassa, joita olen mediasta lukenut, Ranskalla ja Etelä-Euroopan mailla oli tässä paljon sananvaltaa. Nyt näytti siltä, että Pohjoismaiden ja Baltian maiden kannattama ehdokas tippui ihan viimeisistä kahinoista pois.

Olli Rehnin polku IMF:n huipulle katkesi tutkijan arveluiden mukaan suomalaisen maineeseen tiukan talouslinjan ajurina.

– Tämä on varmaan se keskeisin syy. Olli Rehn on niin vahvasti profiloitunut tietyntyyppiseen politiikkaan nimenomaan Euroopan tasolla talouskomissaarina ollessaan eurokriisin pahimpina vuosina. Tämä maine on selkeästi pysynyt hänen mukanaan Ranskan ja Etelä-Euroopan maiden silmissä.

Tutkijan mukaan jäljellä olevista kahdesta ehdokkaasta bulgarialainen Kristalina Georgieva saattaa olla jossain määrin paremmissa asemissa kuin hollantilainen Jeroen Dijsselbloem, jonka maine muistuttaa osin Rehniä.

– Käsitykseni on, että Georgieva on Ranskan ehdokas ja Ranska vetää näitä neuvotteluita. Se voi antaa osviittaa. Dijsselbloem on euroryhmän puheenjohtajana profiloitunut aika tiukan talouspolitiikan edustajana. Georgievan profiili sopisi maineen perusteella paremmin Etelä-Euroopan maille ja Ranskalle.

Ikäongelma ratkaistavana

Georgievan osakkeita heikentää Miettisen mukaan yli-ikäisyys. Kaikki maat eivät ole innoissaan ikärajasäännön höllentämisestä IMF:n johdossa. Sääntöjen mukaan IMF:n pääjohtajan olisi oltava alle 65-vuotias. Georgieva on juuri 65-vuotias.


Jos EU-maat eivät pysty selkeästi asettumaan yhteisen ehdokkaan tueksi, saattaa eripura avata ovea myös Euroopan ulkopuoliselle ehdokkaalle IMF:n johtoon. Virkaan on perinteisesti valittu eurooppalainen, mutta säännöstä ei ole kyse.

– Tämä on kritiikki, jota monet kasvavista BRICS-maista ovat esittäneet. Ne ovat kyseenalaistaneet jakoa, että Yhdysvalloilla on Maailmanpankin johtaja ja Euroopalla IMF:n johtaja. Voi olla, että jos Eurooppa ei saa vahvaa enemmistöä jonkun ehdokkaan taakse, se voi avata oven Euroopan ulkopuolelta tulevalle ehdokkaalle.

Miettinen kuitenkin uskoo, että eurooppalaisesta ehdokkaasta päästään lopulta sopuun. 

Lisää aiheesta:

Orpo pitää von der Leyenin ja Kaja Kallaksen valintaa Suomelle hyvänäLintilä: IMF:n pääjohtajasta odotettavissa kädenvääntö Aasian ja Latinalaisen Amerikan kanssaPolitiikan tutkija kommentoi EU-johtajien nimityksiä: "Poliittisen matematiikan seurauksena ei ollut mahdollista saada suomalaista Euroopan keskuspankkiin" – mutta vielä on yksi takaovi aukiAnalyysi: Brysselissä luvassa pitkien puukkojen yö EU:n komission puheenjohtajasta – tässä ovat vaihtoehdotAnalyysi: Antti Rinteen (sd.) toive tuskin toteutuu, EU:n juhannushuippukokous ei saa nimityspakettia kasaan, mutta Suomen EKP-ehdokkaat ovat silti vahvoillaHelena Petäistön kolumni: EU:n nimitysruletti käy kovilla kierroksilla – Suomella harvinainen mahdollisuus nousta tärkeään pestiin
Olli RehnTalousMaailmanpolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Olli Rehn
  • 15.8.17:50
    Talous

    Suomen Pankin Rehn perää Orpolta rohkeutta puuttua yritystukiin – "Meillä on kyllä varaa keventää"

  • 22.4.13:04
    Kehysriihi

    Olli Rehn: Suomi hyötyisi Ruotsin mallista

  • 14.3.11:46
    Suomen Pankki

    Olli Rehn jatkaa Suomen Pankin pääjohtajana

  • 13.3.13:35
    Suomen Pankki

    Esitys: Olli Rehn jatkaa Suomen Pankin johtajana

  • 12.3.05:56
    Talous

    Suomen Pankki: Kauppasota saattaisi syödä leijonanosan Suomen hauraasta talouskasvusta