Biden ja Saksan liittokansleri Scholz tapasivat Washingtonissa maanantaina. Ranskan ja Venäjän presidentit keskustelivat Moskovassa.
Ranskan presidentin Emmanuel Macronin mukaan hän sai Venäjän presidentin Vladimir Putinin vakuutettua siitä, että tämä ei kärjistä Ukrainan kriisiä enempää.
Macronin mukaan hänen tavoitteensa oli viheltää peli poikki ja estää tilanteen kärjistyminen. Macronin mukaan hän saavutti tavoitteensa.
Macron ja Putin tapasivat eilen ja keskustelivat viiden tunnin ajan Ukrainan tilanteesta.
Kremlin edustaja Dmitri Peskov kuitenkin kiisti tiistaina uutistoimisto Reutersille ja venäläiselle uutistoimisto Tassille, että Putin olisi luvannut Macronille, että Venäjä ei enää tekisi uusia toimia Ukrainan lähiseudulla.
Macron kertoo ehdottaneensa "konkreettisia turvallisuustakuita" Putinille. Macronin mukaan ehdotuksiin sisältyy muun muassa molempien osapuolten sitoumus pidättäytyä uusista sotilaallisista toimista, uuden strategisen dialogin aloittaminen sekä Ukrainan rauhanprosessin elvyttäminen.
Macron: Neuvottelut voivat nyt edetä
New York Timesin mukaan Macron kertoi myös ennen presidenttien tapaamista toimittajille, että näkee "suomettumisen" yhtenä vaihtoehtona Ukrainalle.