Pula osaavista kausityöntekijöistä uhkaa yhä monia maatiloja, vaikka lisätyövoimaa on tulossa. Kausityöntekijöitä tarvitaan yhteensä noin 16 000.
Tuhannet suomalaiset ovat jo lähettäneet hakemuksia kausitöihin, mutta maatilat kaipaavat silti tuttuja ulkomaalaisia työntekijöitä töihin. Tutut työntekijät ovat ensisijaisia toiveita, koska he tuntevat tilojen tavat ja ovat osaamisensa osoittaneet.
– Nämä ulkomailta tulleet työntekijät ovat hyvin tehokkaita ja tottuneet käymään kyseisellä tilalla ja suomalaisilla on vaikea päästä aluksi samaan tehokkuuteen. Ja taloustilanne tiloilla on hankala. He eivät pysty palkkaamaan kaksinkertaista määrää työntekijöitä. Sen takia olisi tärkeätä, että hallitukselta tulisi linjaus, joka koskisi nuorten, opiskelijoiden ja lomautettujen palkkatukea, joka auttaisi kustannuksissa, sanoo MTK:n elinkeinojohtaja Marko Mäki-Hakola.
Ulkomailta ei ehkä päästä Suomeen
Maatilat odottavat nyt, saavatko ne ulkomailta työvoimaa vai etsivätkö ne kausityöntekijöitä kotimaasta. Jos koronapandemia ei laannu, ulkomaalaiset työntekijät eivät välttämättä pääse Suomeen.
– Vaikea sanoa, tuleeko enemmän kausityöntekijöitä ulkomailta. Se riippuu koronatilanteesta sekä siitä, pääsevätkö työntekijät lähtemään kotimaistaan. Meillä on lista valmiina, jos lähdöt sallitaan, maa- ja metsätalousministeriön kansliapäällikkö Jaana Husu-Kallio sanoo.
Maa- ja metsätalousministeriö on jo tehnyt listan huoltovarmuuden kannalta tärkeistä 1 500 kausityöntekijästä, jotka yritetään lennättää Suomeen. Nämä työntekijät tulevat erityisesti Ukrainasta, jos Ukraina päästää heidät lähtemään.

