Porilainen Pekka, 31, on yksi tulevan Maajussille morsian -kauden maajusseista. Neljä vuotta sinkkuna ollut Pekka kyllästyi nykypäivänä deittimaailmaan totaalisesti vuosi sitten.
Porissa sijaitsevalla tilallaan viljaa ja kerääjäkasveja viljelevä Pekka, 31, on neljännen polven viljatilallinen, ja sukutilan isännän pesti on ollut aina Pekalle selkeä tavoite. Hän arvostaa tilan perinteitä ja toivoo tilalle jatkuvuutta ja myös rinnalleen tilan jakajaa.
Sellaista hän on etsimässä Maajussille morsian -ohjelman tulevalla kaudella.
Muutaman vuoden sinkkuna ollut Pekka ei ole löytänyt yrityksistä huolimatta kumppania, vaikka on käyttänyt myös nettideittipalveluita apunaan.
Kahdessa pidemmässä parisuhteessa ollut Pekka toivoo, että kolmas kerta toden sanoo.
– En ole löytänyt kumppania Tinderistä. Mummuni sanoi viisaasti, että et voi ihastua toiseen kuvien ja tekstien perusteella, Pekka kertoo MTV Uutisten haastattelussa.
Pekka kertoo, että Tinderin ongelmana ovat jo ne ennakko-odotukset, jotka viestitellessä syntyvät.
– Kun ennakko-odotukset ja mielikuvat eivät tavatessa sitten täsmääkään, niin ihmisten luonnolliset reaktiot menevät sekaisin, Pekka pohtii.
"En ole deittaillut vuoteen"
Pekan mielestä nettideittailu on saanut koko deittailukulttuurin sekaisin, ja hän päättikin lopettaa treffailun jopa kokonaan.


