LVM: Uutistoimistotuesta peräännyttiin, koska ministeriössä ei uskota STT:n toiminnan kannattavuuteen
Liikenne- ja viestintäministeriö perääntyi kansallisen uutistoimistotuen esittämisestä, koska ministeriössä ei uskota, että STT:n liiketoiminta voisi muuttua kannattavaksi tuen myötä, kertoo ministeriön ylijohtaja Olli-Pekka Rantala.
Vielä kesäkuussa neljännessä lisätalousarviossa uutistoiminnan tukeen varattiin 2,5 miljoonaa euroa. Nyt tuki ollaan sulauttamassa osaksi yleistä median koronatukea, jonka määrä kasvaisi 7,5 miljoonan euroon.
Tukiehtojen mukaisesti uutistoimiston ei ole STT:n toimitusjohtaja Kimmo Pietisen mukaan mahdollista saada median yleistä koronatukea, sillä STT ei myy mainoksia.
Uusimmat
-
12:16
Jukka Jalosen puheet pantu taatusti merkille Kanadassa – Olli Jokiselta ennustus MM-finaaliin: "Kanukki tietää kaiken"
-
12:05
Ex-Salkkarit-tähti Kirsi Ståhlberg vaihtoi alaa viisi vuotta sitten – tällaisissa hommissa hän viihtyy nykyään: "Se oli itse asiassa aivan loistava sattuma"
-
12:03
Bensan hintaa yritetään laskea päästöjen uhallakin – ministeriöt erimielisiä
-
11:59
Tämän naisen ei uskoisi olevan viimeisillään raskaana – ennen kuin hän kääntyy: "Optinen illuusio"
-
11:47
MM-kulta nostaisi yhden Leijonan historialliseen kerhoon
-
11:44
Mitä tapahtui viime vuoden MM-finaalissa? Katso huippukohdat
-
11:43
Bloomberg: Unkari saamassa tahtonsa läpi, EU ei aio kieltää venäläisöljyn tuontia kokonaan
-
11:40
Tässä on Leijonien kokoonpano MM-finaalissa!
-
11:02
"Se oli karmeaa" – kaaottisen Mestarien liigan finaalin tähti raivostui poliisin ja järjestäjien toiminnasta, sisäministeri syytti kannattajia
-
10:58
Eikö tuulilasi puhdistu kunnolla? Voi olla uusien sulkien aika – näin valitset ja asennat ne
-
10:49
Torniossa pystytettiin 150 000 euron näyttö MM-ottelua varten – nuori yritti hakata rikki metalliputkella
-
10:43
Marko Anttilalla on ase, jota ei muilta löydy – hämmästelyn aihe tuotiin studioon
-
10:09
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
10:06
Suvi Pitkänen erosi puolisostaan – suree myös veljen kuolemaa: "Minulla on ollut hirveästi vastoinkäymisiä"
-
09:44
Kuin jäätelöä, mutta terveellisempää! Katilta loistava välipalavinkki kesään: "Nopeaa ja vaivatonta"
-
09:40
Leijonien pelaamiselle vuolasta suitsutusta: "Tässä Suomi on hyvä"
-
09:39
Matkustajakone kateissa Nepalissa – kyydissä yhteensä 22 ihmistä
-
09:22
Venäjä jatkaa kokeita Putinin ylistämällä aseella – kertovat ampuneensa hypersoonisen ohjuksen 1000 kilometrin päähän
-
09:16
Tässä näkyy Leijonien kruununjalokiven arvo – useat näytteet puhuvat puolestaan: "Täyttä jääkiekkoerotiikkaa"
-
09:05
Kommentti: KuPSilla on eväät järkyttää mestarisuosikki-HJK:ta
-
Lataa lisää