Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Luottotoimittaja Matti Nykäsestä: "Korkkia on nyt ruuvattu kiinni"

8:14Matti Nykäsen luottotoimittaja: Kaikkea ei voi kertoa
Julkaistu 06.09.2016 10:17

MTV VIIHDE

Matti Nykäsen pitkäaikainen luottotoimittaja Kai Merilä myönsi Huomenta Suomessa olevansa huolissaan mäkihyppylegendasta.

Kai Merilä kertoo Huomenta Suomessa, että hän on Matti Nykäsen luottotoimittajana ja ystävänä tottunut siihen, että mäkihyppylegendan kanssa sattuu ja tapahtuu.

– Matin kanssa minuutissa kaikki voi muuttua.

Viime viikolla Matti Nykänen oli Kai Merilän mukana muun muassa Radio SuomiPopin haastattelussa mainostamassa Merilän uutta kirjaa. Nykänen oli kuitenkin niin päihtyneessä tilassa, että haastattelu jouduttiin keskeyttämään.

– Ei sitä kukaan radiossa tiennyt, mikä tilanne on. Minulle se oli pettymys, koska edellisenä iltana oli sovittu pelisäännöt. Matti sanoi, että tulee tietenkin mukaan mainostamaan kaverin kirjaa. Siinä tuli työtapaturma ja kävi näin, Merilä summaa.

Nykänen on nyt lomailemassa ja Merilän mukaan mäkihyppylegenda on jälleen rajoittanut alkoholinkäyttöään.

– Matti on Turkissa lomailemassa ja korkkia on ruuvattu nyt kiinni taas.

Merillä myöntää olleensa vuosikausia huolissaan Matti Nykäsestä.

– Kaveria ei kuitenkaan jätetä! Matilla on painomustehumala. Jos juttuja ei tehdä, niin hän kokee olevansa hyödytön. Vaikka julkisuus toisinaan häntä loukkaakin.

Luottotoimittajan tulee päättää, mitä kertoo säilyttääkseen välit 

Kai Merilä on ollut myös monen muun julkisuudesta tunnetun persoonan luottotoimittaja. Hän kertoo, että toisinaan hän on joutunut tekemään tiukkoja valintoja sen suhteen, mitä hän julkaisee ja mitä ei.

– On tehnyt tiukkkaa. Olen niin sanoakseni luottopakki, joka pelaa molempiin suuntiin. Puolustaa ja hyökkää, joten aikamoista luovimista tämä on. Siinä täytyy tehdä aika nopeita päätöksiä siitä, mitä kerrotaan ja kerrotaanko ollenkaan, jos halutaan säilyttää ne välit. Toki toisellakin tapaa voi tehdä, että julkaisee kaiken, mutta sitten siltä julkkikselta ei enää toista kertaa saa haastattelua, Merilä nauraa.

Merilä ei suosittelisi julkisuutta kenellekään. Hän kertoo tosi-tv:n tehneen julkisuudesta ammatin, jota nuoret tavoittelevat.

– Pitäisi miettiä, että on jotain vietävää sinne julkisuuteen. Kannattaa ensin opetella joku talentti ja kokeilla sitten. 

Lisää aiheesta:

Harri Moisio yllättyi Jone Nikulan päätöksestä jättää Radio RockJuutalaisisän ja pohjalaisäidin lapsi Ruben Stiller, 61, etsii yhä identiteettiään – "En ole mikään taivaallisen rauhan aukio"Nykäsen viimeinen, koskettava toive paljastui – ehti kertoa pitkäaikaiselle ystävälleen, millaiset hautajaiset itselleen toivoisi: "Ja ilmoitetaan, että näkemiin Matti ja kiitos kaikesta"Näin Matti Nykänen pohti elämäänsä vuonna 1992: "Ei sellaista ihmistä olekaan, joka suoraa viivaa menee"”On paljon juttuja, jotka tulen viemään mukanani hautaan saakka” – Kai Merilä avautuu ystävyydestään Matti Nykäseen, tätä asiaa hän jää erityisesti kaipaamaan Julkisuutta voi hallita
Matti NykänenHuomenta SuomiSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Matti Nykänen
  • 17.7.10:44
    Pia Nykänen

    Matti Nykänen olisi täyttänyt tänään 62 vuotta – Pia Nykäseltä koskettava päivitys

  • 4.2.09:16
    Pia Nykänen

    Pia Nykäseltä liikuttava kirjoitus kuusi vuotta sitten kuolleen Matti Nykäsen muistolle: "Ikuinen ikävä sinua"

  • 23.1.14:21
    Pia Nykänen

    Seiska: Pia Nykänen tapailee uutta miestä

  • 14.10.202419:03
    Eveliina Mäntykangas

    Matti Nykäsen Eveliina-tytär debytoi lavalla isästään kertovassa näytelmässä: "Alkuun se oli outoa"

  • 17.07.202414:15
    Pia Nykänen

    Tällainen oli edesmenneen Matti Nykäsen vaiherikas elämä