Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Luokkamenijä toista kertaa urallaan auton siivekkeen takana - ”Laukkariski on olemassa”

Mika Forss on ohjastanut Cooper Hossin jokaisen startin.
Mika Forss on ohjastanut Cooper Hossin jokaisen startin.Arto Julkunen
Julkaistu 27.09.2017 07:00

Toni Sarkama

@ToniSarkama

Vermon Toto65-pelin avauskohteen yksi voiton tavoittelijoista on nelivuotias ruuna Cooper Hoss.

Leena Sinnemaalla on taustaa Cooper Hossin kanssa jo sen syntymästä saakka, vaikka se saapui hänelle valmennukseen vasta kaksivuotiaana.

- Ostin sen parin kuukauden ikäisenä pikkuvarsana. Halusin ostaa itselleni nuoren varsan, ja Härmälöillä on hyviä varsoja, joten päätin mennä katsomaan Cooper Hossia, Leena Sinnemaa muistelee.

- Oikeastaan juuri tämä kiinnosti minua jo etukäteen sen suvun ansiosta. Se tuli minulle kotiin kaksivuotistalvella. Ruuna oli yksivuotissyksyyn saakka kasvattajilla, jonka jälkeen se meni Jarkko Ristimäelle opetukseen.

- Halusin hevosen lopulta kuitenkin kotiin, sillä ikävöin sitä, kun se oli maailmalla, Sinnemaa naurahtaa.

Yhteistyö hevosen kanssa on sujunut Sinnemaan mukaan mallikkaasti.

- Se on oikein kiltti ja fiksu ruuna, jonka kanssa ei ole tullut ongelmia mistään.

Uran avauskilpailu viivästyi

Cooper Hoss on juossut urallaan vasta kuusi kertaa, joista se on voittanut kolme, ja ollut kahdesti toinen. Hevonen on jäänyt ainoan kerran kahden parhaan ulkopuolelle 22. elokuuta Teivossa, jolloin ruuna hylättiin pitkästä laukasta.

- Se aloitti kilpauran vasta nelivuotiaana. Kyseessä on iso hevonen, joka vaati oman aikansa, kunnes kilpaura pystyttiin aloittamaan.

- Ajoimme kaksivuotiaana sillä opetuslähdön, jossa se tuntui todella hyvältä. Sen jälkeen syksyllä se meni vain huonosti, ja alkoi vaivaantumaan takapolvista. Se ei hajonnut mistään, mutta ruuna ei vain ollut sellainen, että sitä olisi pystynyt treenaamaan ennen kolmevuotiskesää.

- Koelähdön jälkeen osasin hieman odottaa, että sillä voisi jossain pärjätä, sillä sitä kiinnosti juokseminen. Se on kuitenkin niin jännä luonteeltaan, etten osannut etukäteen oikein odottaa mitään enempää siltä. Ruunan menestys on ollut todella positiivinen yllätys, vaikka toki omaan täytyy aina uskoa.

Omaan täytyy luottaa

Cooper Hossilla on alla komea voitto Lahdesta, missä hevonen kiri toisesta ulkoa ykköseksi.

- Mika (Forss) tykkäsi, että ruuna oli viimeksi hyvä lämmityksestä alkaen. Startissa se oli todella hyvä siihen nähden, että kurakeli on tuota hevosta vastaan. Se on parhaimmillaan napakalla radalla.

- Kaikki on ollut tuon jälkeen loistavasti. Hevosta ei ole tarvinnut hoitaa mistään, ja olemme päässeet ajamaan sillä suunnitellusti. Pidempi starttiväli on tämän kohdalla ihan suunniteltua, sillä ruunalla ei uskalla ajaa turhan tiuhaan kilpaa, ettei se vaivaantuisi.

Keskiviikkoillan startissa ruuna starttaa auton takaa radalta kaksi.

- Se oli viimeksi ensimmäistä kertaa auton siivekkeen takana, ja en tiedä, miten se siitä pääsee liikkeelle. Lähtöpaikka on hyvä, sillä ruuna on valmiiksi jo toisella radalla. En osaa pelätä laukkaa sen enempää, vaikka kaikki on mahdollista, kun se vasta toista kertaa starttaa autolähdössä. Laukkariski on olemassa.

- Ruuna on vielä todella kokematon, ja muut varmaakin lähtee kovempaa auton takaa alussa. Varusteita en ole vielä päättänyt, ja luulen, että kuski saa päättää tuon asian.

- Edelleen omaan täytyy uskoa, ja luulen, että sen pitäisi pystyä olemaan neljän joukossa kaiken mennessä nappiin.

Ravit live 5 kpl

Lisää aiheesta:

Vuoden viimeinen suurkilpailu tähdittää Vermon Toto65-ravejaMediapersoonan kimppahevonen tavoittelee voittoa Toto65-raveissaPihtiputaalaisvalmentajalla mahdollisuus ikäluokkalähtöjen tuplaan Oulun Toto76-raveissaIkäluokkamenestyjä jahtaa uransa avausvoittoa SeinäjoellaHuippulahjakkuuden kolmen vuoden tauko päättyi vuoden alussa – ”Hevonenkin on ollut vähän ihmeissään”Kylmäverihevosten Suomen Cupin karsintavoittajalla pitkä tie menestyjäksi – ”Onneksi meni paino oikeaan jalkaan”
UrheiluRavit

Tuoreimmat aiheesta

Urheilu
  • 10:12
    MM-yleisurheilu

    Puoli miljoonaa käteen – yleisurheilutähdet vaihtoivat maata

  • 09:03
    Mäkihyppy

    Mäkihyppytähti huusi tuskasta

  • 09:01
    Liiga

    Tappara-tähti Christian Heljangon tilanne selkeni

  • 08:36
    NHL

    SM-liigan tähdelle kolaus Pohjois-Amerikassa

  • 08:34
    MM-lentopallo

    Lentopallomiehille lisää hienoja uutisia – Petteri Tyynismaa komeilee MM-kisojen ykkösenä