Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lumikaaos lamauttaa USA:ssa: Washington pysäyttää metron, bussit ja lentoja

1:10Talvimyrsky tulossa - ruoka loppuu kaupoista USA:ssa
Julkaistu 22.01.2016 02:32(Päivitetty 22.01.2016 10:06)

MTV UUTISET - STT - AFP

Yhdysvaltain itärannikolla varaudutaan suureen lumimyrskyyn. Ennusteiden mukaan myrsky voi tuoda Washingtoniin jopa yli 60 senttiä lunta ja New Yorkiinkin puolet siitä.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Myräkän odotetaan alkavan tänään iltapäivällä paikallista aikaa. Washington varautuu myrskyyn pysäyttämällä koko kaupungin metro- ja bussiliikenteen.

Metrot ja bussit jatkavat liikennöintiä vasta maanantaina. Sanomalehti Washington Postin mukaan liikennekatkos on pisin ainakin yli 40 vuoteen.

Washingtonin metro on Yhdysvaltain toiseksi ruuhkaisin New Yorkin jälkeen. Sitä käyttää päivittäin keskimäärin 700 000 ihmistä Washingtonissa, Marylandissa ja Virginiassa.

Alueella 50 miljoonaa ihmistä

Myrsky vaikuttaa myös lento- ja tieliikenteeseen. Yhdysvaltain itärannikolla on peruttu satoja lentoja.

Lumipyryä ennustetaan ainakin 15 osavaltioon. Myrsky voi yltää jopa osiin Texasia ja Floridaa.

Kansallisen sääpalvelun NWS:n mukaan myrskyn vaikutusalueella asuu jopa 50 miljoonaa ihmistä. Paikalliset asukkaat ovat jonottaneet kaupoissa ruokaa ja lumilapioita.

Lumentulon lisäksi säätieteilijät varoittavat kovasta tuulesta, jäätävästä sateesta ja tulvista.

– Matkustamisen odotetaan olevan erittäin rajoitettua tai kokonaan mahdotonta myrskyn pahimpaan aikaan perjantai-iltana ja lauantaina, NWS varoitti.

Useisiin osavaltioihin hätätila

Myrskyn takia Washingtonin, Virginian ja Marylandin osavaltioihin on julistettu hätätila. Hätätila mahdollistaa sen, että liittovaltion resursseja voidaan ottaa käyttöön tarvittaessa.

– Olen asunut Washingtonissa koko ikäni, enkä usko nähneeni tällaista ennustetta.

Myrsky on äärimmäisen suuri, se tulee kestämään 36 tuntia, sanoi Washingtonin pormestari Muriel Bowser.

Lisää aiheesta:

Myrskyrintama moukaroi Yhdysvaltoja – tornadoja, lumikuuroja ja tulviaVideo maailmanlopusta? Tällaista aavemaisuutta edes korona ei saanut aikaan – lumimyrskyä Buffalossa verrataan sotaan"Brutaali" lumimyrsky iskee Yhdysvaltoihin samaan aikaan kuin Valtteri Suomeen – jopa 60 senttiä lunta ja tulvavaroitusLumikaaos iskenyt Yhdysvaltain itärannikolle – New Yorkiin julistettu poikkeustila, lunta tulossa yli puoli metriäLumimyrskystä hätätila New Yorkiin – tuhansia lentoja peruttu, Trumpin ja Merkelin tapaaminen siirtyiWashingtonissa järeät aseet taistelussa lunta vastaan – ihmisiä kielletty autoilemasta sakon uhalla
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 05:53
    Kauppasota

    Trump ja Xi tapasivat: Kauppasodassa välirauha – USA aloittaa taas ydinasekokeet

  • 05:00
    Venäjä

    Kommentti: Trump ja Xi pilkkaavat Putinia, eikä hän mahda nöyryytykselle mitään

  • Eilen23:49
    Hirmumyrskyt

    Melissan uhriluku kasvaa: Kuolleita ainakin kolmessa maassa

  • Eilen21:42
    Brasilia

    Brasilian historian verisin viranomaisoperaatio: Toistasataa ruumista rivissä

  • Eilen21:14
    Ukrainan sota

    Zelenskyi: Venäjä pommitti lastensairaalaa – "maailman suurin terroristijärjestö"