Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lumetonta – se ei nykyään haittaa! Etelä-Suomen hiihtokeskuksissa on lasketeltu jo kolme viikkoa – laji luo koronaturvavälit "lähes itsestään"

7:57Millainen talvi hiihtokeskuksilla on edessään?Millainen talvi hiihtokeskuksilla on edessään? Uutisaamussa vierailleiden hiihtokeskuspomojen mukaan korona vaikuttaa yllättävän vähän:
Julkaistu 14.12.2020 09:53
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Vaikka lumi ei ole Etelä-Suomessa kuin vieraillut maassa, niin alueen hiihtokeskuksissa on laskettu mäkeä jo kolme viikkoa.

Lumisateiden puute ei ole nykypäivän hiihtokeskuksissa enää ongelma.

– Riittää, että meillä on ammattitaitoista väkeä keskuksissa, hyvää teknologiaa ja pakkasta. Lunta ammutaan tykeillä, se on vettä ja paineistettua ilmaa. Tykitetty lumi kestää ihan eri tavalla kuin luonnonlumi. Kun se kerran tehdään, niin sillä yleensä lasketaan koko talvi, Suomen hiihtokeskusyhdistyksen toiminnanjohtaja Harri Lindfors sanoi Uutisaamussa.

Koronaviruksen vaikutus näkyy tietysti myös hiihtokeskuksissa. Ravintolat ovat auki vain rajoitetusti ja varustevuokrauksessa vältetään tungosta.

– Meillä on sinällään kiitollinen laji, että toimitaan ulkona. Rinteessä on muutenkin pidettävä turvavälit, Lindfors sanoo.

Hyvinkäällä toimivan Sveitsin hiihtokeskuksen toimitusjohtaja Matias Petäistö on samoilla linjoilla.

– Lähikontakteja voi syntyä oikeastaan vain sisätiloissa ja hisseissä, joissa turvaväli tosin syntyy lähes itsestään, koska sukset tai lauta ovat jaloissa, Petäistö arvioi.

Lapissa on pelätty koronarajoitusten romahduttavan tänä talvena ulkomaisten turistien määrän. Hiihtokeskuksille tämä ei Lindforsin mukaan välttämättä ole katastrofaalinen ongelma. Lindforsin mukaan suurin osa suomalaisista hiihtokeskuksista on niin sanottuja lähikeskuksia, joissa vieraillaan pääsääntöisesti arki-iltaisin ja viikonloppuisin.

– Hiihtokeskuksissa on hirveän paljon eroja. Toisissa on ulkomaisia kävijöitä enemmän, toisissa ei juuri lainkaan. Eivät ulkomaiset ole kriittinen kävijäryhmä. Suomalaiset ovat aina olleet se tärkein asiakasryhmä, Lindfors toteaa.

Lisää aiheesta:

Hiihtokeskuksissa on tilaa, vaikka etelään ei ennusteta lomalunta – "Suomalaiset säästävät"Laskettelukausi on täydessä vauhdissa Etelä-Suomessakin, vaikka lumisateista ei ole tietoakaan – Lapin rinteisiin odotetaan ennätyssuosittua talvikauttaLapin laskettelukeskukset vetävät nyt vilkkaasti suomalaisia, mutta monia matkailuyrittäjiä uhkaa konkurssi – "Tulot jäävät murto-osaan"Hiihtokeskukset avautuvat koronapeikko niskassaan – syyslomalaisia virtaa Pohjois-Suomeen: "Lumitilanne jännittää huomattavasti vähemmän kuin pandemiatilanne"Lauha alkutalvi on pitänyt Etelä-Suomen hiihtokeskukset suljettuina – "Pakkashetket on saanut laskea tunneissa"Rinteet kohta auki etelässäkin – ex-alppinisti kumoaa laskettelijoiden harhaluulon
UutisaamuVapaa-aikaHiihtolajitLumiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Uutisaamu
  • 24.12.202220:11
    Purjehdus

    Suomalaiset hakevat ennennäkemätöntä menestystä Tuliketulla – radikaali idea huomioitu maailmalla: "Luvassa hurjaa kyytiä"

  • 24.12.202211:01
    Joulu

    Joulupukki piipahti Pöllölaaksossa – joulunviettäjille kaksi tärkeää toivetta

  • 23.12.202216:21
    Politiikka

    Onko Petteri Orpo vuoden möläyttäjä? Pöllöraadilta tyly tuomio myös hallituksen "helikopterirahalle"

  • 23.12.202213:13
    Kotimaa

    Tässä ovat MTV:n joulukuvakilpailun voittajat: "Todella hienoja ja upeita"

  • 23.12.202206:39
    Energiakriisi

    Tällainen talousvuosi suomalaisia odottaa – asiantuntijalla erikoinen toive: "Anteeksi kun näin sanon"