Cheekin levy-yhtiölle nimitetty Lukas Leon vieraili Huomenta Suomessa kertomassa viime aikoina kovaan nousuun lähteneen muusikonuransa alkutaipaleen vaiheista.
Räppäri Lukas Leon kertoi Huomenta Suomi -ohjelmassa innostuksen musiikkiin lähteneen jo kahdeksan vuoden iässä. Alusta asti oli selvää, että Leon haluaa tehdä juuri rap-musiikkia. Maailmantähti Eminem toimi miehen ensimmäisenä suurena inspiraatiota.
– Sain selvää sellaisesta äänitysohjelmasta ja sen jälkeen en muuta enää tehnytkään, kuin kirjoitin riimejä ja äänitin niitä, Leon kertoo.
LUE LISÄÄ: Cheekin jäähyväiset lähestyvät: "Klubikiertuekin oli mielessä, mutta aika on rajallista"
Kovassa nosteessa olevan räppärin yksi tavaramerkeistä on nopealla tahdilla räppääminen. Sanoja lauotaan nopeaa tahtia ja sanavarasto on laaja, äidinkieli Leonilla on aina ollut koulussa suosikkiaineita. Hän ei kuitenkaan pidä nopeutta varsinaisesti taitavan tekijän mittarina, vaan räppäämiseen kuuluu paljon muutakin.
– Ihan tärkeintä on sisältö ja sanoma. Itse arvostan teknistä rimmailua, että kappaleista löytyy monitavuisia riimejä. Rytmin ja äänen kanssa pystyy kikkailemaan. Se on palapeli, joka koostuu monesta asiasta, Leon tuumaa.