Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Luistelija hukkui heikkoihin jäihin Espoossa – uskomaton tuuri pelasti toisen kuolemalta

Kuvituskuvaa Bodom-järveltä.
Kuvituskuvaa Bodom-järveltä.Str / Lehtikuva
Julkaistu 30.12.2015 16:10
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Espoossa on hukkunut järven jäälle lähtenyt luistelija. Onnettomuus sattui hieman ennen kahta iltapäivällä Bodominjärvellä.

Jää oli pettänyt luistelijan alta. Pelastuslaitos onnistui saamaan jäihin pudonneen ylös järvestä, mutta häntä ei saatu enää pelastettua.

Järvellä tapahtui pian toinenkin jäihin putoaminen. Tällä henkilöllä oli kuitenkin onni matkassa.

– Helsingin pelastuslaitoksen sukeltajat olivat jääneet paikalle tekemään harjoitussukellusta. Kun he olivat lopettamassa harjoitusta, huomasivat he henkilön tippuvan jäihin noin 50 metrin päässä, Espoon päivystävä palomestari Jaakko Niskala, Länsi-Uusimaan pelastuslaitokselta kertoo.

Niskala epäilee, ettei jäihin pudonnut olisi omin voimin päästyt ulos. Jäihin vajonneella olikin hänestä todella hyvä onni.

Rajavartio tyhjensi jäät

Silminnäkijöiden mukaan iltapäivällä hieman ennen neljää paikalla oli pörrännyt myös helikopteri.

Niskalan mukaan Rajavartiolaitoksen helikopteri lensi paikalla ja tyhjensi Bodominjärven sekä läheiset järvet luistelijoista.

– Tuntuu, että ihmiset lähtee aika herkällä liipasimella jäälle. Vaikka jäät näyttävät upeilta, siellä on kuitenkin todella ohuita paikkoja. Kannattaa pysyä poissa sieltä, Niskala painottaa.

Hän muistuttaa, että jäille ei pitäisi mennä muutenkaan yksin. Mukana tulisi olla myös turvavälineet, kuten jäänaskalit.

Lisää aiheesta:

Retkiluistelija vajosi jäihin Espoossa – pelastajilta huolestuttava havainto: "Ihmiset eivät ole kartalla jäätilanteesta"Pilkkijä vajosi jäihin Tuusulassa – sitten putosi apuun kiirehtinyt sauvakävelijä ja lopuksi pintapelastajatkinRetkiluistelijat vajosivat jäihin Tuusulanjärvellä – pelastuslaitokset varoittavat petollisista jäistä: "Sinne ei pidä mennä"Jäihin tippunut mies virui avannossa kymmenen minuuttia – aamupalalla olleen perheen nopea reagointi pelastiRajavartiolaitos, helikopteri ja sukeltajat etsivät jäihin pudonneita Espoossa – olivatkin päässet turvaan omin avuinBodominjärven heikoilla jäillä myös lapsia liikkeellä – Vartiolentäjät: "Äly hoi!"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 10:21
    Kevennykset

    Kiviäkin kiinnostaa? Kiviharrastajat kauppasivat aarteitaan kivikirpputorilla: "Helpotusta kivimaniaan"

  • 10:00
    Ilmastonmuutos

    Suomalaisten suuryritysten ilmastotoimet syynissä – Keskolle pyyhkeitä

  • 09:43
    Huijaukset

    Liian hyvää ollakseen totta? Nämä merkit paljastavat sijoitushuijauksen

  • 09:36
    Kela

    Kela: Hakemusruuhka vihdoin purettu – osa opiskelijoista ei saanut tukia ajallaan

  • 09:06
    Häirintä

    Joka kolmas tyttö kohtaa aikuisten seksuaaliväkivaltaa verkossa – keskustelujen sävy muuttuu törkeäksi nopeasti