Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lue yleisön kommentteja!

Julkaistu 07.10.2009 09:34

Kysyimme tiistaina, mikä tai kuka on paras Suomi-brändin rakentaja. Vaihtoehtoina olivat Ahtisaari, Nokia ja Formulat. Näistä Nokia sai ylivoimaisesti eniten ääniä. Myös muun muassa Rock-musiikkia, talvisotaa ja Joulupukkia ehdotettiin.

− Brändi = tavaramerkki, brändääjä siis = tavaramerkin tekijä. Halutaanko kysyä, kuka on parhaiten tehnyt Suomea tunnetuksi ja luonut myönteisen mielikuvan maastamme? Sinänsä mahdoton kysymys, onhan noita. Tietyissä piireissä Ahtisaaren työ tunnetaan, toisissa taas kilpa-ajajat. Lisäksi meillä on suuri määrä upeita musiikki-ihmisiä, jotka tunnetaan ympäri maailmaa. Olemme myös tunnettuja hyvistä kouluistamme joita nyt tosin ollaan ajamassa alas. Joulupukki on hyvä "brändääjä". Vaan kyllähän se on Nokia, joka tunnetaan kaikkialla. - Sitä paitsi meidät tunnetaan myös korkeasta verotuksestamme, surkeasta vanhustenhuollostamme ja kylmästä ilmastosta, ikäviä "brändejä" tosin. Mutta se on jo toinen juttu! kirjoitti nimimerkki Mummi.

− Ajattelin ensimmäisenä Nokiaa, kun siitä on melkein 80 vuotta, kun kävelin nokian kumisaappaissa, leikin raakakumipallolla ja nuorempien sisarusteni vauvakoriin laitettiin nokian kumilevy suojaamaan patjapussia, veljeni leikki sinisellä folkkari mallisella täyskumi autolla. Siihen aikaan tämä kaikki ei ulottunut vielä maailman äärin, joten "Finnmatkat" vei kauemmaksi, muisteli nimimerkki Vuosimalli 1931.

− Valio luo kuvaa suomalaisesta hyvinvoinnista, puhtaudesta ja laadusta. Formulat ja Nokiat ovat siihen verrattuna mielestäni aivan turhia. Valio on edelläkävijä, kommentoi nimimerkki hansu.

− Olen monessa maassa törmännyt siihen, että kun kysytään mistä sitä ollaan ja vastataan, että Suomesta, heti muistetaan Räikkönen ja Häkkinen, ja kehuja tulee, kertoi nimimerkki Mia.

Lisää aiheesta:

20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luuletHyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaaJo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolellaSyöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinollaViisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessaHikoilu on kiinni koosta, ei sukupuolesta
Studio55

Tuoreimmat aiheesta

Studio55
  • 06.03.201706:15
    Studio55

    20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luulet

  • 02.03.201708:06
    Studio55

    Hyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaa

  • 02.03.201706:15
    Syöpä

    Jo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolella

  • 01.03.201719:30
    Studio55

    Syöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinolla

  • 01.03.201706:15
    Studio55

    Viisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessa