Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lounaisilla merialueilla runsaasti sinilevää

Vartiolentolaivue / Rajavartiolaitos
Julkaistu 27.07.2017 13:45(Päivitetty 27.07.2017 15:08)

MTV UUTISET – STT

Sinilevää on nyt runsaasti etenkin Suomen lounaisilla avomerialueilla, kertoo Suomen ympäristökeskus (Syke).

– Suomen avomerialueilla sinilevää on havaittavissa lähes koko läntisellä Suomenlahdella, eteläisellä Saaristomerellä ja Itämeren pääaltaan pohjoisosassa, kertoo tiedotteessa Syken tutkija Sirpa Lehtinen.

Rannikolla sinilevää on havaittu runsaasti Kustavissa, ja hieman muun muassa Saaristomerellä, Utössä, Rauman edustalla ja itäisellä Suomenlahdella.

"Ruostelautoista" voi tulla silmäoireita

Järvissä sinilevää on ollut vähemmän kuin heinäkuun lopulla yleensä.

– Hieman sinilevää on havaittu 19 havaintopaikalla ja runsaasti kolmella havaintopaikalla. Erittäin runsaasti sinilevää esiintyy seurantapaikoista edelleen Pyykösjärvellä Oulussa, sanoo Syken erikoistutkija Marko Järvinen.

Yleensä sinilevää ja leväkukintoja on järvillä runsaimmin elokuun alkupuolella.

Loppukesällä järvissä voi näkyä myös ruskeita, kellertäviä tai ruosteenpunaisia lauttoja, jotka aiheutuvat ruostesienen itiöistä. Tällä viikolla suopursuruostesientä on havaittu etenkin Lounais-Suomen järvillä. Tyypillisesti sitä esiintyy eniten idässä ja pohjoisessa.

Suopursuruostesieni on terveydelle vaaratonta. Runsaasti itiöitä sisältävä uimavesi saattaa kuitenkin aiheuttaa uimarille samanlaisia silmäoireita kuin siitepölylautat.

Toivoa uimavesien lämpenemisestä vielä on

Meriveden lämpötila liikkuu tällä hetkellä noin 13 ja 17 asteen välillä. Järvivedet ovat olleet ajankohtaan nähden tavallista kylmempiä pitkään koleana jatkuneen kesän takia.

– Jonkin verran tilanne vaihtelee paikkakunnittain, mutta vesi on 1–3 astetta keskimääräistä viileämpää, kertoo STT:lle Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi Antti Kokko.

Kokko ei tyrmää täysin sitä, että uimavedet vielä tänä kesänä tästä lämpiäisivät.

– Elokuun alku, ensimmäiset kymmenen päivää ovat sellaisia, että hellepäivät ovat vielä mahdollisia.

– Jos tässä nyt vielä saataisiin hyviä vedenlämmityssäitä, niin jonkin verran voi lämmetä. 

Lisää aiheesta:

Sinilevä on runsastunut rannikoilla hellekelien takia – järvistäkin löydetty pienempiä määriäSinilevä jatkoi vähenemistään – järvillä viileä sää on pitänyt kukinnot kurissa Lämmin kesä aikaistanut sinilevien esiintymistä järvivesissä, riski myös merialueilla huomattava – katso kartalta oman alueesi tilanneIlmat viilenevät, mutta sinilevähavaintoja tehdään edelleen runsaasti – "Kyllä tämä epätavallista on"Sinilevät runsastuneet järvillä, merialueilla kukinnat jatkuneetMerellä kesän ensimmäiset sinileväkukinnat – järvien levähavainnot lisääntyneet
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 06:00
    Mielenterveys

    Marrasväsymys uuvuttaa suomalaisia – "Älytöntähän tämä on"

  • 05:35
    Sote

    Lappilaiset osoittavat mieltään Eduskuntatalolla

  • 01:30
    Asuntokauppa

    Suomessa tehtiin lokakuussa eniten asuntokauppoja yli kolmeen vuoteen

  • Eilen22:45
    Huumeet

    Miten Suomen huumeongelma ratkaistaan? Asiantuntija iskee tiskiin neljä asiaa

  • Eilen20:40
    Alexander Stubb

    Stubb YK:n ilmastokokouksessa: "Pessimisti ei koskaan tule ratkaisemaan ilmastokriisiä"