Kuningatar oli kuollessaan 96-vuotias, ja hänen kerrottiin kuolleen rauhallisesti.
Britanniassa sateisessa Lontoossa ihmisiä oli yötä vasten kokoontunut Buckinghamin palatsille muistamaan juuri edesmennyttä kuningatar Elisabetia. Britannian yleisradioyhtiö BBC kirjoitti myöhään torstaina, että uusia surijoita saapui yhä paikalle, vaikka yö oli jo laskeutunut.
Paikalle saapunut Debbie Thomas kertoi olleensa shokissa kuultuaan kuolinuutisen ja saapui heti poikansa kanssa paikalle kunnioittamaan kuningattaren muistoa.
– Hän on ollut upea hallitsija viimeisen 70 vuoden ajan, en oikeastaan voi uskoa tätä, Thomas sanoi BBC:lle.
Lontoossa taksinkuljettajat muodostivat palatsille johtavan taksijonon. Moni kuljettaja parkkeerasi taksinsa palatsille kuultuaan kuningattaren kuolemasta.
– Liz on meidän Lontoon tyttö, hän on yksi meistä, Lontoon ikonisia mustia takseja 26 vuotta ajanut Michael Ackerman sanoi BBC:lle.
Brittilehti Telegraph kirjoittaa, että ihmisiä kiipesi palatsin edustalla olevalle Victoria Memorial -patsaalle ja poliisi yritti poistaa heitä. Medioissa on arvioitu, että paikalle oli kuolinuutisen jälkeen saapunut tuhansia ihmisiä. Palatsille on tuotu paljon kukkia ja paikalla on laulettu yhdessä.
Australian yleisradioyhtiön ABC:n paikalla oleva toimittaja sanoo, että ihmiset saattavat käväistä palatsilla, mutta osa on jäänyt pidemmäksikin aikaan muistamaan kuningatarta. Ihmisiä on toimittajan mukaan saapunut paikalle eri puolilta Britanniaa.