Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lontoon uhriluku noussut – loukkaantuneita ainakin 40

1:08Silminnäkijät kertovat Lontoon tapahtumista
Julkaistu 23.03.2017 05:10(Päivitetty 23.03.2017 06:32)

MTV UUTISET - STT

Lontoon iskussa on poliisin mukaan kuollut viisi ihmistä ja haavoittunut arviolta 40, kertovat useat mediat.

Kolme haavoittuneista on poliiseja, kaksi heistä on haavoittunut vakavasti. 

Aiemmin iskussa kerrottiin kuolleen ainakin neljä ihmistä ja haavoittuneen arviolta 20 ihmistä, osa erittäin vakavasti. Aiemmin on myös kerrottu, että kaksi surmansa saaneista kuoli Westminsterin sillalla, jossa epäilty hyökkääjä ajoi ihmisten päälle. Kuolleiden joukossa on myös hyökkääjä ja puukotettu poliisi sekä viides ihminen, josta ei ole kerrottu tarkempia tietoja.

Loukkaantuneiden joukossa on viisi eteläkorealaista turistia. BBC:n mukaan Etelä-Korean ulkoministeriö vahvistaa kansalaistensa loukkaantuneen, kun nämä yrittivät paeta alueelta ja joutuivat ihmisjoukon runnomaksi. 

​​​​​​​Poliisi epäilee hyökkääjän inspiroituneen kansainvälisestä terrorismista

Britannian poliisi epäilee, että Lontoon isku liittyy islamistiseen terrorismiin.

Britannian terrorisminvastaista toimintaa johtavan Mark Rowleyn mukaan tämä on poliisin olettamus tällä hetkellä.

BBC:n mukaan poliisi on myös kertonut, että epäillyn hyökkääjän uskotaan inspiroituneen kansainvälisestä terrorismista.

Veriteoista epäilty ammuttiin. Tarkempia tietoja hänestä ei toistaiseksi ole kerrottu.

Rowleyn mukaan noin 100 ihmiseltä otetaan lausunto iskuun liittyen. Satoja poliiseja työskentelee hänen mukaansa tapauksen parissa. Iskun takia suljettu parlamentti on jälleen avattu, Rowley myös kertoi varhain torstaina Suomen aikaa.

May: Britannia ei aio muuttaa terrorismin uhkatasoaan

Britannia ei aio muuttaa arviotaan terrori-iskujen uhkatasosta Lontoon iskusta huolimatta, kertoo Britannian pääministeri Theresa May.

Pääministerin virka-asunnosta televisioidussa viestissään May sanoo, että uhkataso Britanniassa on ollut jo jonkin aikaa korkealla, eikä sitä muuteta.

May kuvaili iskua sairaaksi ja tuomittavaksi teoksi. Hänen mukaansa iskun paikka ei valikoitunut sattumalta. 

– Terroristi valitsi iskeä pääkaupunkimme sydämeen, mihin ihmisiä kaikista maista, kulttuureista ja uskonnoista saapuu yhteen ylistämään vapauden, sananvapauden ja demokratian arvoja.

Surmansa saaneen poliisin nimi julkistettiin

Poliisi on BBC:n mukaan myös kertonut, että iskussa surmansa saanut poliisi Keith Palmer oli palvellut poliisivoimissa 15 vuotta. Hän oli 48-vuotias. Poliisi on ensitiedoista poiketen vahvistanut, että Palmer ei ollut aseistettu iskun tapahtuessa. Epäilty hyökkääjä puukotti Palmeria tämän suojellessa parlamenttia.

Muun muassa useat poliitikot ovat ilmaisseet osanottonsa Twitterissä Palmerin perheelle ja kollegoille sen jälkeen, kun poliisi kertoi hänen nimensä julkisuuteen.

Muun muassa Lontoon pormestari Sadiq Khan kirjoittaa, että Palmer sai surmansa suorittaessaan rohkeasti velvollisuuksiaan, suojellessaan Lontoota sekä "demokratian sydäntä niiltä, jotka haluavat tuhota meidän tapamme elää".

Useat poliisin edustajat ovat puolestaan kiitelleet Twitterissä Lähi-idästä vastaavaa ministeriä Tobias Ellwoodia, joka yritti pelastaa Palmerin antamalla tälle tekohengitystä. Ellwood teki myös parhaansa tyrehdyttääkseen poliisin verenvuodon ennen kuin ambulanssi tuli paikalle.

– Kiitos, että yrititte tänään sir, kirjoittaa muun muassa yksi poliisi.

Eiffel-tornista sammutettiin valot solidaarisuuden merkiksi

Ranskan Pariisissa kuuluisan Eiffel-tornin valot sammutettiin solidaarisuuden ja surun merkiksi Lontoon kuolonuhreja vaatineen iskun jälkeen.

0:28Eiffel-tornin valot sammutettiin Lontoon iskun jälkeen

Asiasta muun muassa kertovan The Guardianin mukaan Eiffel-tornin valot sammuivat keskiyöllä paikallista aikaa. 

Lisäksi esimerkiksi Britanniassa Birminghamin kirjastorakennus on valaistu Britannian lipun väreillä. Myös Israelin Tel Avivissa kaupungintalo sai Britannian lipun mukaisen valaistuksen.

Lisää aiheesta:

New Orleansin autohyökkäyksen kuolonuhrien määrä noussutBBC: Lontoon iskujen tekijät poliisin tiedossa – uusia ratsioita Itä-LontoossaTämä Lontoon iskusta tiedetään – Useita kuollut ja haavoittuneita ainakin 20Manchesterin iskun taustalta etsitään verkostoaTämä Manchesterin iskusta tiedetään nyt: Poliisi pidättänyt ainakin kaksi henkilöäLontoon iskussa henkensä menettäneitä surraan – poliisi Keith Palmer puukotettiin kuoliaaksi
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 17:45
    Pariisi

    38-vuotiaalle naiselle syytteet Louvren jalokivivarkaudesta – koruja ei ole löydetty

  • 16:04
    Ukrainan sota

    Venäjä: Ukrainalaissotilaat antautumassa piiritetyssä kaupungissa

  • 13:23
    Tutkimustulokset

    Tutkijat löysivät kuusi miljoonaa vuotta vanhaa ilmaa

  • 11:50
    Ukrainan sota

    Ukraina kertoo iskusta Moskovan alueelle

  • 10:23
    Israel

    Israelin saamat ruumiit eivät olleetkaan panttivankien