Mikko Rantasen kausi jääkiekon NHL:ssä päättyi varhain torstaiaamuna, kun Colorado hävisi toisen pudotuspelikierroksen seitsemännessä ottelussa San Joselle 2–3. Rantanen viimeisteli joukkueensa avausmaalin ja kasvatti 12 pudotuspeliottelun pistesaldonsa lukemiin 6+8=14, jotka riittivät toisen kierroksen jälkeen pistepörssin jaettuun kärkipaikkaan.
San Josen Tomas Hertl ja Logan Couture ovat kasanneet Rantasen tavoin 14 pistettä, mutta lukemin 9+5.
Tällä vuosituhannella NHL:n pudotuspeleissä suomalaisista Rantasta parempaan pistemäärään ovat pystyneet vain Ville Leino, Valtteri Filppula ja Teemu Selänne.
Leino taiteili Philadelphialle 19 ottelussa pisteet 7+14=21 keväällä 2010. Filppula teki Detroitille pisteet 3+13=16 vuonna 2009. Selänne iski Anaheimin mestaruuskeväänä 2007 pisteet 5+10=15.
Rantasen ottelukohtainen tahti 1,17 pistettä oli parempi kuin Leinolla, Filppulalla ja Selänteellä. Saku Koivu venyi vielä parempaan vuonna 2008, kun hän rohmusi pudotuspelipisteitä 1,29 pinnan ottelutahdilla. Koivu summasi seitsemässä ottelussa pisteet 3+6=9.
