Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lintujen syysmuutto ei vie lintuinfluenssan riskiä Suomesta: "Niissä sitä tautia varmasti vielä kiertää"

4:22Poistuuko lintuinfluenssan riski lintujen syysmuuton myötä?Suomessa on tänä vuonna löydetty 27 lintuinfluenssatapausta, kertoo Ruokavirasto.
Julkaistu 17.08.2023 21:47
Toimittajan kuva

Mikael Mikkonen

lifestyle@mtv.fi

Suomessa on tänä vuonna löydetty yli 50 lintuinfluenssatapausta, kertoo Ruokavirasto. Kaikkiaan viideltä turkistarhalta on löydetty lintuinfluenssan muunnoksia, tapauksia on löydetty tarhoilta 24, ja linnuista 27.

Birdlife Suomen suojeluasiantuntija Aapo Salmela pitää Suomen lintuinfluenssatilannetta huolestuttavana.

– On syytä seurata tarkkaan (tilannetta), Salmela painottaa.

Salmelan mukaan Suomessa lintuinfluenssaa on todettu tänä vuonna lähinnä uhanalaisilta naurulokeilla, ja eritoten tautia on esiintynyt Pohjanmaan turkistarha-alueella.

– Se on sitten myös vaikuttanut Suomen lähialueilla aika paljon lintuihin. Esimerkiksi Norjassa on dokumentoitu lokkilintujen joukkokuolemia tänä kesänä.

Lintuinfluenssaa on tavattu Suomessa muillakin lintulajeilla. Lokkien lisäksi tautia on löytynyt muun muassa vesi- ja petolinnuista. 

Herkimmin tauti tarttuu luonnonlinnuissa vesilintuihin, jotka viihtyvät tiiviinä parvina muuttoaikaan ja talvella.

Tauti ei ole uusi

Lintuinfluenssa ei ole tullut Suomeen yllättäen. Linnuilla on lintuinfluenssaa vuosittain samalla tavalla kuin ihmisillä esiintyy influenssaa.

– Nyt viimeiset pari vuotta Euroopassa on kiertänyt tämä tappavampi muunnos, jota on nyt tavattu myös Suomessa.

Lintujen syysmuutto on jo pitkällä, ja valtaosa kahlaajista ja hyönteisyöjistä on vaihtanut maisemaa jo heinäkuussa. Myös naurulokit ovat lähteneet muille maille.

Salmelan mukaan tämä ei silti juurikaan helpota Suomen lintuinfluenssatilannetta.

– Suurin osa meidän vesilinnuista ja hanhista muuttaa vasta paljon myöhemmin, ja niissä sitä tautia varmasti vielä kiertää.

– Pelkästään naurulokkien lähtö ei tilannetta auta. Voi tilapäisesti auttaa joillakin turkistarhoilla.

Korjattu Suomen lintuinfluenssatapausten määrää 27:sta yli 50:een kello 22.35.

Katso Liven lähetys videoartkkelista. Birdlife Suomen suojeluasiantuntija Aapo Salmela kertoo, miten on toimittava jos kohtaa sairaan linnun.

Lue myös: 90 000 turkiseläimelle annettu lopetusmääräys – viidellä tarhalla on todettu lintuinfluenssan muunnos

Maapallo elää pandemia-aikaa – ilmastonmuutoksella selkeä vaikutus tautien leviämiseen

Ruokakaupat: Lintuinfluenssa ei ole vaikuttanut siipikarjan lihan syömiseen

Lisää aiheesta:

Riistakeskus myönsi poikkeukselliseti luvan tuhansien lintujen tappamiseen lintuinfluenssan vuoksiVoiko lintuinfluenssa tarttua koiraan? Mitä tehdä, kun näkee luonnossa kuolleen linnun? Asiantuntijat vastaavat tautikysymyksiinSuomessa löytyi ensimmäistä kertaa lintuinfluenssaa turkiseläimilläNopeasti muuntuva lintuinfluenssavirus herättää huolta – "Lintuinfluenssapandemia ei ole kuvitelmaa, vaan voi pian olla totta"Lintuinfluenssa sairastuttaa lintuja Suomessa ja Euroopassa: "Suurin epidemia mitä on ollut"
MTV Uutiset LiveLintuinfluenssaEspooLinnutLuonto ja eläimetSairaudet ja tauditKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

MTV Uutiset Live
  • 13.12.08:13
    Liigaviikko

    SM-liigassa käsittämätön käänne – "Kuin nappia painamalla"

  • 12.12.07:02
    Liigaviikko

    Tässä SM-liiga koheltaa – kierrokset nousivat: "Hei kamoon!"

  • 11.12.17:30
    Liigaviikko

    Karri Kivellä aavistus SM-liigan kohusotkusta: "Nyt puhutaan sitten vain päivistä"

  • 11.12.12:58
    Liigaviikko

    Menikö Kärppien iso liike metsään? Pelkotila päällä Oulussa

  • 10.12.17:42
    Liiga

    Doug Shedden -sirkus vasta alkusoittoa Vaasassa – "En yllättyisi"