Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Limusiiniturman uhrien omaiset eivät voi käsittää tapahtunutta: "En tiedä, miten voin jatkaa" – orvoksi jääneille pikkulapsille perustettin tukitili

0:24New Yorkin limusiiniturma vei pikkulapsilta vanhemmat
Julkaistu 09.10.2018 10:49
Toimittajan kuva

Lisa Kärnä

lisa.karna@mtv.fi

New Yorkin limusiiniturmassa menehtyneiden uhrien omaiset ovat nousseet yhdysvaltalaismediassa muistelemaan kuolleita läheisiään. 20 ihmisen hengen vienyt turma on Yhdysvaltojen pahin liikenneonnettomuus vuosiin.

Videolla Karina Halse kertoo onnettomuudessa menehtyneestä siskostaan Amandasta.

– Amanda oli toinen puoliskoni. En tiedä, miten voin jatkaa eteenpäin ilman häntä. Ennen minulla oli elämä Amandan kanssa, nyt minulla on elämä ilman häntä. Sitä on todella vaikea hyväksyä, kertoo Karina Halse, New Yorkin limusiiniturmassa kuolleen Amanda Halsen sisar CNN:n haastattelussa.

Lue myös:  New Yorkin turmalimusiini ei ollut läpäissyt katsastusta – kuljettajalla ei myöskään vaadittavaa ajokorttia

new york limusiinimuistoUhrien omaiset kokoontuivat muistamaan kuolleita läheisiään.AFP / Lehtikuva

Lauantaina New Yorkin osavaltiossa tapahtunut onnettomuus vei Halsen lisäksi 19 muun hengen.

Syntymäpäiväseuruetta kuljettanut limusiini syöksyi mäkeä alas tien vieressä sijaitsevan kahvilan parkkipaikalle, jossa se törmäsi katumaasturiin. Maasturi sinkoutui iskun voimasta kahden jalankulkijan päälle.

Kaikki 18 limusiinissa ollutta sekä kaksi jalankulkijaa kuolivat onnettomuudessa.

limusiini new york

Kahden pienen lapsen vanhemmat menettivät henkensä

Turmassa kuolivat myös kahden pienen lapsen vanhemmat Adam ja Abby Jackson.

Yhdysaltalaismedian mukaan Abby työskenteli paikallisella yläasteella erikoisopettajana, kun Adam taas oli mukana kunnanvaltuuston toiminnassa.

Pariskunnalla oli kaksi lasta: toinen oli vasta reilun vuoden ikäinen, toinen nelivuotias. Nuoren parin ystävät ovat perustaneet lapsille oman GoFundMe-tilin, jolla pyritään keräämään rahaa orvoksi jääneiden lasten koulutukseen ja elämiskuluihin. Sivuston mukaan lapset muuttavat seuraavaksi isovanhempiensa huomaan.

New Yorkin osavaltiossa tapahtunut onnettomuus on maan eniten uhreja vaatinut liikenneonnettomuus yhdeksään vuoteen.

new york limusiini

Lisää aiheesta:

Huvipuistolaitteesta kuolemaan pudonnut 14-vuotias "lempeä jätti" haaveili jenkkifutarin urasta – näin surun murtamat isä ja äitipuoli kommentoivat tapaustaPomppulinnaturma vaati kuudennen uhrinsa Australiassa – yksi selviytyjistä palasi paikalle muistamaan tovereitaanRantaloma päättyi karmealla tavalla Yhdysvalloissa: 9 lasta kuoli liekkeihin liikenneonnettomuudessa – video paikalta voi järkyttääYhdeksän lasta ja aikuinen kuolivat kammottavassa 15 auton ketjukolarissa Yhdysvaltain Alabamassa20 kuoli limusiinin kolaroitua New Yorkissa – syntymäpäiväseurue oli huolissaan kulkupelinsä kunnosta: "En tiedä selviämmekö tästä"Kuolemaan syöksyneellä suurperheellä traaginen tausta: somekuuluisuutta ja tuomio lapsen pahoinpitelystä
LiikenneonnettomuudetYhdysvallatLiikenneUlkomaat
Myös turmapaikalle on muisteltu uhreja.AFP / Lehtikuva

AFP / Lehtikuva

Tuoreimmat aiheesta

Liikenneonnettomuudet
  • Eilen18:11
    Kuolemantapaukset

    Autoilija kuoli törmättyään puuhun Savonlinnassa

  • Eilen12:59
    Sähköpotkulaudat

    Näin tiuhaan poliisi kirjotti kesällä sakkoja skuuttirikkeistä – positiivinen havainto nuorista

  • Eilen11:03
    Pori

    Yksi ihminen kuoli ulosajossa Porissa – auto kääntyi katolleen

  • Eilen08:44
    Helsinki

    Lahdenväylä oli "aivan tukossa"

  • 14.9.15:16
    Eurajoki

    Poliisi etsii venetrailerikuskia – kaatoi pyöräilijän, jolta lähti taju