Eduskunta palauttaisi kaikki Suomen sisäiset lentoyhteydet sen jälkeen, kun matkustajaliikenne elpyy. Näin linjataan tänään illalla hyväksytyssä vuoden kolmannessa lisätalousarviossa.
Lisäbudjetissa muun muassa lisätään Finnairin pääomitusjärjestelyjä 700 miljoonalla eurolla.
Finnair on aiemmin päättänyt, ettei yhtiö lennä Joensuuhun, Jyväskylään, Kajaaniin, Kemiin ja Kokkolaan tulevan kesän aikana.
Eduskunnassa maakuntalentojen vähintään väliaikainen karsiminen ja Finnairin pääomitusjärjestelyt aiheuttivat raivoisan keskustelun.
Kokoomus esitti, että maakuntayhteyksiä tarjottaisiin jo korona-aikana ostopalveluna. Aiemmin päivällä valtiovarainvaliokunta oli linjannut, että pidetään ” tärkeänä, että koronaepidemian vuoksi väliaikaisesti lakkautetut lentoyhteydet palautetaan lentomatkustamisen alkaessa elpyä”.
– Arvon keskusta, oletteko valmiita turvaamaan lennot? Oletteko te valmiita jopa ostopalveluin varmistamaan maakuntalentokenttien vuorot koronakriisin aikana syksystä eteenpäin, kansanedustaja Timo Heinonen (kok.) kysyi.
– Kysyntää ei synny, kun nyt odotetaan tumput suorana. Hoidetaan tilanne ostopalvelusopimuksilla, kansanedustaja Pia Kauma lisäsi.
Hallituspuolueiden riveistä kokoomuksen esitystä kuvailtiin muun muassa adjektiiveilla väsynyt, järjetön ja toteuttamiskelvoton. Lentoyhteyksien kilpailuttamisen arveltiin vievän pitkään ja olevan EU:n sääntöjen kannalta ongelmallisia. Lisäksi kokoomuksen esityksen hintalapun perään kyseltiin useasti.
