Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Liikuttavaa toimintaa Gazan konfliktialueella: Koulubussina toimii kärryä vetävä aasi

2:31Koulubussiin ei ole rahaa: Mies kuljettaa lapsia aasilla kouluun Gazassa konfliktin keskelläKatso videolta, miten koulukyydit aasilla onnistuvat Gazan konfliktialueella.
Julkaistu 08.03.2023 06:39(Päivitetty 08.03.2023 10:31)
Toimittajan kuva
Anton Aaltio

anton.aaltio@mtv.fi

Köyhän konfliktialueen keskellä Khan Younisin pakolaiskeskuksessa koulukuljetus tapahtuu bussin sijaan aasilla.

Kun Loya Abu Sahloul viheltää aamuisin pilliinsä, Gazan palestiinalaisalueen rakennuksien uumenista tallustelee pieniä kyytiläisiä.

Suurin osa lapsista on esikouluikäisiä, jotka olisivat liian nuoria kävelemään itse kouluun tai päiväkotiin. Alueen asukkailla ei ole varaa koulubussiin, joka maksaisi kuukaudessa yhden lapsen osalta noin 40 sekeliä, eli noin 10 euroa.

Niimpä Sahloul tarttui toimeen. Nyt hän kuljettaa noin 20 lasta kouluihinsa ja päiväkoteihinsa päivittäin. Hän saa yhden lapsen kuljettamisesta palkkioksi kuukaudessa 5 sekeliä, eli hiukan päälle euron.

– Kohtelen heitä kuin omia lapsiani. En jätä lasta yksin ja katson hänen peräänsä, kun jätän hänet kyydistä pois, 33-vuotias aasikärryä kuljettava Sahloul kuvailee.

Lue myös: Sipilän tilalle syntyi vuosi sitten miltei eloton karitsa, jonka emo hylkäsi – Tuula halusi sen lemmikiksi ja lampaan älykkyys on yllättänyt kaikki

Israelin miehittämällä kaistaleella myös lapset saavat osansa konfliktista, jota muun muassa ihmisoikeusjärjestö Amnesty luonnehtii rotusorroksi. Järjestö kertoo kymmenien lasten kuolleen Israelin joukkojen tekemissä iskuissa Gazassa viime vuoden aikana.

YK:n pääsihteerin Antonio Guterresin mukaan tilanne miehitetyillä palestiinalaisalueilla on tällä hetkellä tulenarin vuosiin.

Uutiskanava Reuters vieraili Khan Younisin alueella Gazassa, jossa koulukuljetus keskellä konfliktialuetta tapahtuu aasin avulla. 

*Päivitys kello 10.31: Artikkeliin lisätty video.

Lisää aiheesta:

Viidesluokkalainen Mohammed oli yli vuoden ilman koulua – nyt hän kulkee vapaaehtoisten pitämään kouluun vaaroista huolimatta Sydäntäsärkevä video: Palestiinalaistyttö kantaa loukkaantunutta sisartaan saamaan apuaNälkään kuolleen Yazan al-Kafarnan, 10, valokuva levisi ympäri maailman – monilla Gazan lapsilla sama kohtaloIsrael vei Suleimanilta unelmat ja sitten jalat – tämä video tiivistää epätoivon GazassaGazalainen 11-vuotias Layan: "Toivon, etten kuole vuonna 2024"Sadat lapset joutuvat sotilastuomioistuimeen Länsirannalla vuosittain – MTV Uutiset vieraili pidätettyjen lasten perheiden luona: "He eivät ymmärrä, missä isoveli on"
LapsetGazaPalestiinaIsraelAmnestyLuonto ja eläimetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Lapset
  • 12.9.14:15
    Liikunta

    Uimakoulut täyttyivät hetkessä: Vanhempi, älä tee tätä virhettä, jos opetat itse lastasi uimaan

  • 12.9.08:25
    Sosiaalinen media

    Näetkö somessa ahdistavaa materiaalia? Näin nollaat algoritmit

  • 11.9.09:55
    Ukrainan sota

    Presidenttipari vierailee Kiovassa – Suzanne Innes-Stubb MTV:lle: Venäjän hyökkäyssota rikkoo pahoin lasten oppimista

  • 11.9.06:08
    Helsinki

    Äidin pahin painajainen: Taapero karkasi päiväkodista, eikä sitä edes huomattu

  • 10.9.20:27
    Poliisi

    Oulun poliisi pelasti seepran somen avulla