Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Liikennevirastolla useita keinoja tasoristeysten turvaamiseksi – osa risteyksistä suljetaan silti: "Mottiin emme voi tietenkään ketään jättää"

0:40Tällainen on Raaseporin kohtalokas tasoristeys
Julkaistu 17.11.2017 06:02
Toimittajan kuva

Jouni Sipilä

jouni.sipila@mtv.fi

Raaseporin junaturma on vauhdittanut myös muiden tasoristeysten turvallisuusselvityksiä. Erityisen rohkaisevia testejä on tehty uusilla valvontalaitteilla.

– Olemme saaneet hyviä kokemuksia koekäytössä olleista aiempaa edullisemmista tasoristeysvaroituslaitteista. Kun niiden koekäyttö saadaan valmiiksi, voimme päättää rataosuus kerrallaan niiden käyttöönotosta, jos rahoitus saadaan järjestettyä. Lisärahoituksesta on käyty neuvotteluja liikenne- ja viestintäministeriön kanssa, rautatietoimintojen turvallisuuspäällikkö Marko Tuominen Liikennevirastosta sanoo.

Liikennevirasto päätti eilen sulkea Raaseporin Skogbyn tasoristeyksen, jossa lokakuun lopussa sattuneessa junan ja armeijan kuljetusajoneuvon törmäyksessä kuoli neljä ihmistä.

– Raaseporin risteyksissä ongelmallisinta oli tien ja radan kohtauskulma, joka oli erityisen hankala tienkäyttäjälle. Myös näkyvyys tasoristeyksestä junaradan tulosuuntaan oli rajoittunut. Nämä olivat päätekijät sulkemisessa, Tuominen arvioi.

Liikennevirastolla on valtakunnallinen 7-portainen olosuhdeluokitus tasoristeyksille. Sitä päivitetään, kun uutta tietoa saadaan esimerkiksi uusista asuin- tai teollisuusalueista. Nämä yleensä lisäävät liikennemääriä.

– Lähdemme tarkastelemaan ensin näitä olosuhteiltaan vaativimpia tasoristeyksiä. Käymme läpi mahdollisia tiejärjestelyjä ja varoitusjärjestelmien rakentamista. Tasoristeyksen poistaminen ja sulkeminen on yksi vaihtoehto. Ennen kuin voimme niitä sulkea, meidän pitää varmistaa se tieyhteys. Tien käyttäjällä pitää olla pääsy radan alikulun tai sillan kautta. Mottiin emme voi tietenkään ketään jättää.

Sulkemisten ja varoituslaitteiden lisäksi Liikennevirasto selvittää turvallisuuden parantamista perinteisillä menetelmillä.

– Keinovalikoimaan kuuluu tasoristeysnäkemien parantaminen eli mahdollisten esteiden raivaaminen, jotta autoilija näkee lähestyvän junan. Stop-merkkien käyttöä lähdetään kartoittamaan aiempaa tarkemmin olosuhteiltaan vaativimmissa tasoristeyksissä yhteistyössä tienpitäjien kanssa.

Tuomisen mukaan tasoristeysten turvallisuus on jo tähän saakka otettu ja otetaan jatkossakin erittäin vakavasti.

– Liikennevirasto on panostanut tasoristeysten turvallisuuden parantamiseen viimeisen kymmenen vuoden aikana noin 100 miljoonaa euroa.

 

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

4:54Neljä kuoli tasoristeysonnettomuudessa Raaseporissa

Lisää aiheesta:

Suomessa yhä 1 880 tasoristeystä ilman turvalaitteita – ”Kaksi kuolonkolaria, ennen kuin saatiin turvalliseksi”Raaseporin turmaristeys on nyt tukittu: "Risteys on tarkoitus sulkea lopullisesti"Neljä kuolonuhria vaatineen Raaseporin tasoristeysturman onnettomuustutkinta valmis – tulokset julki tänäänLiikennevirasto sulkee Raaseporin turmaristeyksen – hallitus pani vauhtia tasoristeysten parannuksiin Liikennevirasto: Viime vuosina rahaa ei ole laitettu yksittäisten tasoristeysten poistoon tai korjaukseenRaaseporin turma oli karu esimerkki tasoristeysturvallisuudesta: Uuden paremman ja halvemman tekniikan hankintaa ei ole nähty tärkeäksi
Raaseporin tasoristeysturmaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Raaseporin tasoristeysturma
  • 01.10.202106:03
    Kommentti

    Jarkko Sipilän kommentti: Raaseporin junaturmaan ei ollut syyllistä – apulaisvaltakunnansyyttäjän ristiretki päättyi KKO:n oveen

  • 30.09.202109:20
    Korkein oikeus

    Raaseporin kolme tappanut tasoristelyskolari ei mene korkeimpaan oikeuteen – varusmiehelle ei tuomiota

  • 05.02.202109:34
    Onnettomuudet

    Syyttäjä hakee KKO:lta valituslupaa tuomioon Raaseporin tasoristeysonnettomuudesta – törmäys vaati kolmen varusmiehen hengen

  • 10.12.202010:38
    Hovioikeus

    Hovioikeus ratkaisi: Kolme kuoli tuhoisassa tasoristeysturmassa Raaseporissa – varusmieskuskin syytteet nurin

  • 10.12.202006:48
    Hovioikeus

    Hovioikeus antaa ratkaisunsa Raaseporin tuhoisasta tasoristeysturmasta: Käräjäoikeus hylkäsi kaikki syytteet, syyttäjä valitti